Как тараторът е стигнал до нашата трапеза с вкусна рецепта

Сподели

Tараторът изглежда винаги е бил и ще остане онази освежаваща студена супа от кисело мляко със свежи краставици на кубчета, счукан чесън, орехи, копър и лъжица олио. Може би затова го наричаме „класика“. Той е едно от най-консумираните и обичани български ястия в горещите дни.

Но откъде идва и как е стигнал до нашата трапеза?Според Речника на българския език от Найден Геров думата „таратор“ е заемка от турски и означава „сочиво, студена чорба от краставици, чеснов лук, орехи и оцет; тлъченица“. Сочиво е народна дума за супа, а тлъченица е синоним на таратор (идва от глагола тълча – счуквам, скълцвам). 

таратор

В Български тълковен речник от Любомир Андрейчин думата таратор е обяснена по следния начин: „Вид студена супа от разводнено кисело мляко с краставици, чесън, оцет и др“.Произходът на думата таратор според този речник е персийско-турски.

Преди 1944 г. под таратор се разбира студено ястие от счукани орехи  и нещо кисело – предимно оцет, който е разреден с вода. Вариацията му с кисело мляко е позната, но е слабо разпространена.

Наименованието „таратор“ в това значение идва от Близкия Изток, където е подправен с чесън, киселина и тахан. В турския вариант на този сос таханът е заменен с орехи и изглежда в този вид тараторът се разпространява на Балканите.

таратор

Първата рецепта за таратор, както го познаваме днес, се появява едва през 1956 г. в „Книга за домакинята“. Там студената супа съдържа всичките компоненти на днешния таратор: нарязани кубчета краставици, разбито кисело мляко, чесън, сол, копър, олио и по една лъжица ситно счукани орехи, плюс лед за поддържане на температурата. Това е и единствената рецепта за таратор в книгата. 

До края на 70-те години в различни готварски книги продължават да се описват и други рецепти за по-ранните форми на таратора.

Постепенно тараторът се е превърнал в характерно българско ястие и освен че е вкусен и освежаващ в летните жеги, той е изключително полезен.

Рецепта

Необходими продукти

400 г кисело мляко
2 краставици
1 зелена салата (маруля, копф)
1 връзка репички
2 скилидки чесън
60 г орехови ядки
2 с. л. олио
1 връзка копър
сол на вкус

Начин на приготвяне:

Измийте и подсушете зелената салата. Нарежете я на ситно. Наситнете репичките. Обелете краставиците и ги нарежете на дребни кубчета. 

Чесъна намачкайте на паста с малко сол в хаванче. В голяма купа смесете репичките, краставичките, чесъна и салатата. 

Счукайте орехите в същото хаванче и ги сипете в купата, заедно с накълцания копър. 

Добавете олиото, киселото мляко, 1 л студена вода и сол на вкус. Разбъркайте добре.

Оставете в хладилник поне за 1 час преди сервиране.

Снимки Thinkstock/Guliver/ iStock

Източник Edna.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

За теб Copyright © All rights reserved. .