Пъпешите са били познати още на древните лечители

Сподели

Пъпешът е свеж и приятен в летните горещини плод, но от незапомнени времена е известен и с лечебните си свойства. Още древните лечители Плиний Стари и Парацелз са го използвали при лечение на различни болести. Арабите в Средновековието са смятали, че пъпешите са плодове от рая, доставени на земята от добър архангел. Пъпешите са били познати на хората в древния Египет, има данни, че в някои азиатски държави са били отглеждани още 4000 години пр. Хр. За родина на ароматния плод се смята Персия. В началото на новата ера е пренесен и в Европа от древните гърци и римляни.

В древността пъпешите са били с размерите на ябълка, но след серия селекции са достигнали сегашната си големина.

Пъпешите съдържат много фолиева киселина и витамини

Пъпешът съдържа витамини от групата С (повече от динята), В, Е, А, плодови захари, пектин, минерални соли, целулоза. Оранжевите сортове съдържат много витамин А, а по-светлите – бели или зелени, са богати на калий. Плодът е богат и на желязо (15 пъти по-високо съдържание, отколкото в млякото и 2 пъти повече от пилешкото месо), калий, калций, магнезий, мед, силиций, германий, селен. Пъпешът е богат източник на никотинова и фолиева киселина, която подпомага производството на кръвни клетки от костния мозък и стимулира отделянето на солна киселина в стомаха. Плодът се препоръчва на бременни жени, деца и хора с хронични заболявания, за които само 150 гр. от пъпеша доставят нужното дневно количество фолиева киселина. Така бъдещите майки лесно си набавят и желязо, особено в случаите, когато страдат от желязо-дефицитна анемия, отпадналост или чести инфекции.

Пектинът в пъпеша го прави препоръчителен при стомашни заболявания, тъй като веществото поема и изчиства токсините и вредните вещества от червата. Подобрява перисталтиката и отделителните свойства на храносмилателната система.

За болно сърце и висок холестерол се препоръчват пъпеши

Пъпешът съдържа много повече калий и магнезий, отколкото краставиците, зелето и крушите, затова е полезен при сърдечно-съдови заболявания. Тези вещества свалят кръвното налягане и понижават нивата на лошия холестерол. Германият пък обновява клетките и поддържа организма млад.

Заради високото си съдържание на желязо, каротин и никотинова киселина, пъпешът се препоръчва при заболявания на черния дроб, склероза на мозъчните съдове, психични разстройства, анемия, паднал имунитет.

Пъпешите са прочути с диуретичните си свойства, затова са често използвани при камъни в бъбреците, ревматизъм и подагра. Народната медицина препоръчва при бъбречно-каменна болест всеки ден да се консумират средно по 2 кг пъпеши на 3-4 приема между основните хранения.

Пъпешите помагат лечението на болни бъбреци

Плодът стимулира отделянето на урина, изхвърлянето на пясък и камъчета от бъбреците. Освен плода, за лечение на бъбреци се препоръчват и семената. 1 с. л. сушено семе се залива с 1 ч. ч. вряла вода, оставя се да престои 3 часа и се цеди. Пие се по 1/2 чаша 4-5 пъти дневно. Същата настойка се приема по 1 чаша 3 пъти дневно преди ядене при захарен диабет.

Друга рецепта със семена стимулира изхвърлянето на пясък и камъни от бъбреците, успокоява и раздразнените пикочни пътища. Сушените семена се смилат в кафемелачка или блендер, може да се счукат и в хаванче. Към тях се прибавя топла преварена вода в съотношение 1:8, докато сместа заприлича на мляко. Подслажда се на вкус и се пие по четвърт чаша 6 пъти на ден половин час преди хранене.

Редовната консумация на пъпеши облекчава болна простата

Хора, които задържат урина, може да облекчат страданията си с млечна отвара от семената. 1 с. л. се вари в 1 ч. ч. прясно мляко и се оставя да престои 40 минути. Отварата помага и на мъже със заболявания на простатата.

Пъпешът и смлените му семена помагат и при запек, като от прахообразната смес се взима по чаена лъжичка. Същото средство стимулира и производството на кърма при младите майки.

1 чаена чаша сок от пъпеши сутрин на гладно помага на организма да се освободи от глисти. Препоръчва се на деца, тъй като методът е безвреден. Пъпешовият сок, примесен с джинджифил, помага срещу повръщане и гадене.

Народната медицина препоръчва пъпеши при простудни заболявания, тъй като свалят високата температура, туберкулоза на белия дроб, възпалени хемороиди.

Пъпешите действат срещу стрес

В пъпеша се съдържа силиций, който отговаря за доброто състояние на нервната система и стомашно-чревния тракт. Веществото стимулира кората на главния мозък, затова учените препоръчват пъпеши против стрес.

Френски изследователи дори са направили експеримент, който доказва, че пресният плод е ефективно средство против стрес. В изследването са участвали 70 доброволци на възраст 30-35 г. По време на изпитанията, част от участниците приемали капсули със супероксид дисмутаза – ензим, добит от пъпеши, а останалите доброволци взимали само капсули с нишесте. 28 дни по-късно членовете на първата група показали по-висока устойчивост на стрес. Освен това те решили проблема с безсънието, физическата умора, концентрацията им станала по-добра, чувствали се по-спокойни.

Как да се подмладим с маска от пъпеши

Пъпешите са популярни и в козметиката, тъй като маската от плодовете заглажда кожата и я прави еластична. Кашица от плодовете помага при напукани устни.

Кожата на лицето се подмладява и избелва, ако редовно се мие с хладка отвара от семена на пъпеш. Настойката помага при акне, лунички и оцветявания на кожата, особено ако се смеси с прясно мляко и се прилага по 3-4 пъти на ден.

Източник agronovinite.com

Снимка Pixabay

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

За теб Copyright © All rights reserved. .