Масово слагат сухо мляко в прясното, от 17 проверени марки 3 са чисти

Масово слагат сухо мляко в прясното, от 17 проверени марки 3 са чисти

18.03.2021 Off By За теб
Сподели

Активни потребители: В нито един от случаите не е отбелязано на етикетите

82% от пресните млека у нас има добавено сухо мляко, показва изследване на Българска национална асоциация “Активни потребители” (БНААП). От направените изследвания на 17 марки пресни млека, в 14 от тях е открито веществото фурозин, съобщава Асоциацията на сайта си.

Малко информация за сухото мляко

Млечната пудра, наричана у нас „сухо мляко“ е изсушено сурово мляко, т.е от него е премахната водата която е близо 90% от теглото.

Анализите установиха следното:

– В три (от 17) търговски марки най-вероятно няма добавено сухо мляко. В тях съдържанието на фурозин е минимално;
– Други 4 проби вложената млечна пудра отговаря на диапазон 10 – 49%;
– Най-многобройната категория е млека съдържащи между 50 и 85% млечна пудра – 7 марки;
– При останалите 3 количеството на сухото мляко е над 85%, т.е. в тях едва ли има прясно мляко.

Затова от асоциацията предлагат да се въведе ограничение на допустимото количество сухо мляко, което може да се влага в прясното мляко. Предложението ще бъде внесено в Националния съвет по храните, съобщи Богомил Николов пред „Труд“. В момента такова ограничение няма, а БАБХ не прави такива изпитвания, защото няма нормативно основание за това. Крайно време е контролните органи да разработят методика за изпитване, настоя той.

В някои от тестваните продукти съдържанието на млечна пудра достигаше 90%, посочи Николов. От асоциацията не обявят марките прясно мляко, съдържащи сухо мляко, защото методът дава количествена грешка – тоест на база количеството фурозин не може да се прецени дали става въпрос за малки, или значителни количества сухо вещество.

Потребителите са потърпевши. Те „печелят“ продукт с по-ниска хранителна стойност. В него има по-малко витамини и други полезни вещества и повече нежелателни  съединения. Това е цената на температурната обработка на суровото мляко. Остава въпросът дали след като мандрите злоупотребяват с най-простия млечен продукт, може да се вярва в качеството и безопасността на другите производни млечни продукти, добавят от Асоциацията.

Цялото изследване може да прочетете тук

Снимка Pixabay