0 1 min 3 години
Сподели

Фирмите в сферата на гастрономията, услугите, търговията и логистиката в Москва трябва да докажат, че поне 60% от служителите им са ваксинирани. В противен случай ги чакат глоби и забрани за работа, разказва Deutsche Welle.

Максим Беляев няма много свободно време – той е собственик на ресторант в Москва, притежава и фирма за кетъринг. Тъкмо е тръгнал към летището, защото има делови разговори по руското Черноморие.

Неговата компания изпълнява квотата за ваксинирани без проблем. „Всички разбраха, че това е изискване, което трябва да удовлетворим, за да можем да работим. Всички се ваксинираха“, разказва Беляев. „Никой не отказа имунизацията – всички ценят работата си и проявяват разбиране. Просто го направихме и приключихме с темата.“

От днес фирмите в сферата на гастрономията, услугите, търговията и логистиката в Москва трябва да докажат, че поне 60% от служителите им са ваксинирани. Същото важи и за образователния, здравния и целия административен сектор.

Глоби и забрани за работа

Ако някоя компания не изпълни квотата, е заплашена от тежки наказания, обяснява Беляев. „До 50 000 рубли или близо 600 евро за частен предприемач, до 300 000 рубли за предприятията и до един милион при повторно нарушение.“ Най-сериозното наказание според него е преустановяването на дейността за 90 дни. „Въпреки че по време на пандемията нямахме много работа, не си го пожелавам.“

И служителите могат да бъдат засегнати: който откаже да се ваксинира, без да има медицински причини за това, може бъде освободен от работа без компенсация. Над 1/3 от руснаците ще работят, докато могат

През юни властите в Москва въведоха задължителна ваксинация за определени браншове. Причина бе растящият брой инфекции в резултат от разпространението на Делта варианта на коронавируса, както и ниските нива на ваксинация сред населението. Макар че Русия беше първата държава в света, която одобри ваксина срещу коронавируса – Спутник V – едва 1/5 от руснаците са имунизирани срещу Covid-19.

„Не вярвам на ваксината“

Според учените, „Спутник V“ е силно ефективна ваксина, но въпреки това доверието към препарата е ниско. „Не вярвам на ваксината“, казва 27-годишната Марина.

Въпреки това тя се е ваксинирала, защото работи в Московския университет. Марина е била изправена пред две възможности: „Или да се ваксинирам, или да си взема неплатен отпуск. Дискусии и алтернативи нямаше.“

По примера на Москва

Държавни инспектори ще проверяват на място дали квотата от 60% ваксинирани е изпълнена. Но по-голямата част от контрола се осъществява онлайн, казва Максим Беляев. „Моите колеги попълниха цялата информация за служителите и сертификатите за ваксинация в сайта на общината в Москва. Съвсем лесно е.“

Вече над 40 регионa в Русия са въвели московската система на задължителна ваксинация. Някои държавни концерни дори още повече затягат правилата – шефът на енергийния гигант „Роснефт“ обяви в началото на годината, че всички 300 000 служителите на компанията трябва да се ваксинират срещу коронавирус. Без изключение.

Източник Expert.bg