Боровинките (Vaccinium) са плодове, растещи на храст от семейство Пиренови (Ericaceae). Включва около 450 вида храсти, разпространени главно в по-хладните части на Северното полукълбо.
Произходът на боровинките е Северна Америка, растат в гористите и планинските райони на Съединените щати и Канада. Те са символ на американския щат Ню Джърси.Боровинките не са култивирани до началото на 20-ти век, а в пазара се появяват през 1916 г.
Видове боровинки:
Снимка Wikipedia
Може да прочетете още: Учени съветват жените да консумират повече боровинки
САЩ е най-големия производител на боровинки в света – 90%.
В една чаша боровинки се съдържат 25% от препоръчвата дневна доза витамин С и магнезий, както и 4 грама фибри (15% от препоръчваната доза за деня).
Боровинките съдържат Каротин, Витамин В1, Витамин В2, Калий, Натрий, Калций, Магнезий, Фосфор, Желязо, ellagic киселина, витамин С, манган, разтворими и неразтворими фибри като пектин. Те са добър източник и на витамин D. 145 гр. боровинки съдържат 81.2 калории и 0.98 гр. протеини.
Може да прочетете още: Рецепта за хляб с боровинки
У нас боровинките са четири вида от род Боровинка (Vaccinium) – червена, черна, синя и кавказка.
– Червената боровинка, кокоз ( Vaccinium vitis-idaea) е вечнозелено храстче, високо около 30 см. Може да видите този горски храст по скалните поляни и иголистните гори в Средна и Западна Стара планина, Рила, Средна гора, Витоша, Западни и Средни Родопи, Беласица, Пирин и Лозенска планина. Боровинката цъфти през месец май. В медицината се използват листата, които се използват преди цъфтежа.
Снимка dreamstime.com
– Синя боровинка ( Vaccinium uliginosum) – нисък храст, висок до 50 см, с изправени клонки. Плодът е сферичен, 7-10 мм в диаметър, синкав със зеленикава месеста част. В България се среща по каменливи и скални терени във високопланинския пояс на Средна гора, Витоша, Средна и Западна Стара планина, Пирин, Рила, Западни и Средни Родопи, Осогово и Кървави камък. Цифти през месец май-август.
Снимка psychotropicon.info
-Кавказката боровинка (Vaccinium arctostaphylos) или още Странджанска боровинка, в България се среща рядко в Странджа. По-широко е разпостранена в Кавказ, и по черноморското крайбрежие на Турция. В България храста достига височина до 3 м, който е на 150 и 300 m надморска височина. Вписана е и в европейската, и в българската Червена книга – категория „Застрашен”.
Снимка ziraatciemre.blogcu.com
– Черна боровинка – тъмносин цвят, кисел вкус и месеста консистенция. Разпространена е по високите планини на нашата страна, богата е на много витамини и дъбилни вещества.
Снимка Bilka.bg
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...