„Нищо не е по-запомнящо се от мириса.
Един аромат може да е неочакван, мигновен и мимолетен, а внезапно да призове спомена за лято в детството край планинско езеро; друг – за плаж на лунна светлина; трети – за семейна вечеря със задушено и сладки картофи в разгара на август в някое градче из Средния запад“ – Даян Акерман
Или, ако използваме не така поетичния език на науката: областите на мозъка, които са от основно значение за дългосрочната памет и за обонянието, са свързани благодарение на мозъчни вълни с честоти от 20-40 херца.
Резултатите, публикувани в списание Nature, са на учени от Института Кавли в Норвегия, които са използвали мишки, за да изследват силните връзки между обонянието и паметта.
Първо учените е трябвало да създадат връзка между спомен и мирис, подобна на връзката, която има за нас между аромата на окосена трева и някое отдавнашно лято.
Мишките биват научени, че определени миризми са свързани с получаване на храна.
След това експериментът проследява какво се случва в мозъците на мишките в момента на припомняне. Това е моментът, в който мирисът на окосена трева удря носа ни и ни пренася десетилетие назад.
Кай Игараши, водещият автор на изследването, обяснява резултатите:
„Веднага след като плъховете са изложени на миризмата, се наблюдава пик в активността на 20-херцовите вълни във връзката между една област в енториналния кортекс – страничния енторинален кортекс (LEC), и една област в хипокампа – дисталния СА1 (dCA1 ), докато подобна силна реакция не се наблюдава в други връзки.“
Енториналният кортекс е важен при свързването на пространствената памет и мириса, а хипокампът играе важна роля в превръщането на краткосрочните спомени в дългосрочни, както и в пространствената навигация.
Синхронизиране на мозъка
Изследването не само разкрива как са свързани паметта и обонянието, а изобщо как различните части на мозъка се синхронизират, създавайки функционални мрежи.
Едвард Мозер, директор на Института Кавли, обяснява:
„Това не е първият път, когато установяваме, че мозъкът използва синхронизирана вълнова активност за установяване на мрежови връзки.
Както при кодирането, така и при извличането на декларативните спомени има взаимодействие между тези области, опосредствано от гама и тета вълни.
Заедно доказателствата се натрупват и сочат към мозъчните вълни като общ механизъм за посредничество при взаимодействията между функционално специализирани неврони в различни мозъчни вериги.“
Трудно е да мислиш за всичко това, когато помиришеш цвете. Но всичко това се случва в момента, в който вдишаме аромата и внезапно се пренасем години назад.
Източник: PsyBlog
Снимка Vadim Sadovski / Shutterstock
Още
🕍 Чудото край София: Камъкът, който расте в олтара на манастира „Свети Георги“ в Горни Богров
Разберете повече за необяснимото чудо в манастира „Свети Георги“ в Горни Богров – камък, който расте с 2 см годишно...
Днес, 6 май, е един от най-големите традиционен християнски празник: Гергьовден
На 6 май почитаме един от най-големите християнски празници – Гергьовден. Може би е един от най-големите български празници. Името...
Кой днес на 5 май има имен ден?
На този ден Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Ирина. Родена като Пенелопа в езическо семейство, тя приема...
🎤 Кой може да разкаже историята на Лили Иванова, ако не… самата Лили (и с малко помощ от Иван и Андрей)?
💖 Музика, мечти и вечна любов към сцената!Лили Иванова – жената, която вдъхновява поколения – ще бъде герой на големия...
Историята на великденските яйца
Beлиĸдeнcĸитe яйцa ca нaй-пoпyляpният cимвoл нa xpиcтиянcĸия пpaзниĸ. Te нaпoмнят зa възĸpeceниeтo нa Xpиcтoc. Πpeдaниe paзĸaзвa иcтopиятa нa пъpвoтo вeлиĸдeнcĸo...
Нели Хаджийска днес празнува рожден ден.
Нели Хаджийска днес на 10 април празнува своя личен празник. Нели е добре познато лице в българската медийна среда, най-вече...