Днес, 15 април, се отбелязва Световния ден на болестта на Помпе.
Болестта на Помпе е изключително рядко генетично заболяване. По данни, събирани от различни изследователски институти, може да се направи изводът, че в световен мащаб заболелите са между 5 000 и 10 000 души.
Диагностицирането на заболяването е трудно, тъй като много признаци и симптоми на болестта на Помпе не са уникални само за нея и може лесно да бъдат объркани с тези на по-често срещани заболявания. Освен това болестта на Помпе може да засегне много части на тялото, като различните хора често биват засегнати по различен начин.
Първите симптоми може да се проявят в различна възраст.
Най-честата проява на болестта е мускулна слабост, която се задълбочава с времето, затова при подобен симптом трябва да се потърси консултация с невролог. Болестта на Помпе представлява нарушаване на химическите процеси, които протичат в тялото на заболелия, заради недостатъчното производство на ензима кисела алфа-глюкозидаза (GAA).
GAA помага за разграждането на гликогена в тялото. Когато ензимът не е достатъчен, гликогенът не може да се разгражда нормално и се натрупва в клетките на организма, особено в мускулите. Частта от клетката, в която се натрупва и съхранява гликогенът, се нарича лизозома.
Неразграденият гликоген изтича от лизозомите и уврежда мускулните клетки. С течение на времето това води до увреждане на мускулите и те престават да функционират нормално. Ходенето се забавя и затруднява. Ако пък гликогенът се натрупа в мускулите, които помагат за работата на белите дробове, тогава човек започва да диша по-трудно. Всички тези неприятни симптоми се задълбочават с времето и заболелият човек все по-трудно управлява тялото си.
За да се постави диагнозата са необходими консултации с различни лекари и провеждане на разнообразни изследвания. Окончателната диагноза може да се постави с помощта на лесен кръвен тест. Чрез него се установява дефицит на ензима GAA, като количества под определени нива обикновено потвърждават диагнозата болест на Помпе. Съществува терапия, която повлиява симптомите и забавя развитието на заболяването, затова от първостепенна важност е навременното диагностициране на това метаболитно нарушение.
Източник medicalnews
Още
Как се отбелязва 8-ми март?
Осми март е международен ден на жената, всяка година се празнува на тази дата. На този ден се признава равноправието...
3 март – Свободна България
3 март не е празник, а съдба! 3 март е денят на българската признателност към стотици хиляди герои, дали живота...
Kога прeз 2025 г. се посреща Сирни Заговезни – седем седмици преди Великден?
Сирни Заговезни – празникът на прошката и пречистването На днешния ден, седем едмици преди Великден се посреща Сирни Заговезни -...
Днес, 12 януари, имен ден празнуват прекрасните имена…
На 12 януари отбелязваме деня на Света Татяна - великомъченица, почитана в християнския свят както от православни, така и от...
Днес, 7 януари, казваме Честит имен ден на Иван и Ивана!
Днес, 7 януари празнуваме големия православен празник Ивановден. Снимка: istock На 7 януари православната църква чества Ивановден – денят на...
Днес, 1 януари, кои имат имен ден?
Именни дни: Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло,...