Пиар експерт Ива Екимова е родена на 9 март 1976 г.. През 2002 г. се жени за Димитър Екимов, който създаде група „Сленг“. Двамата имат дъщеря Дара. Ива е била предаването на Канал 1 „По-добре късно от колкото никога“. Момиче е на някогашното шоу „Невада“.
Ден: 09.03.2022
Приказка за глухото жабче
Имало едно време една групичка от малки жабчета, които решили да си организират надбягване. Целта им била да се изкачат на върха на една много висока кула. Долу, около кулата, се събрала голяма тълпа да наблюдава състезанието и да аплодира участниците. И състезанието започнало… В действителност, никой от тълпата не вярвал от сърце, че малките слабички жабчета ще достигнат върха на кулата. Чували се изказвания, като например : „- Ооо, пътят е толкова труден! Те НИКОГА няма да достигнат върха!…“ Или пък: „- Не, НЯМА НАЧИН да достигнат върха! Кулата е толкова висока!…“ И малките слабички жабчета започнали да се скапват. И се отказвали. Едно по едно… Освен онези, които с бодра крачка продължавали да се изкачват нагоре и нагоре. А тълпата продължавала да крещи: – Толкова е трудно! Никой няма да успее!!! И все повече жабчета се уморявали и се отказвали. … Но ЕДНО продължавало нагоре, и нагоре, и нагоре… „- Това НЯМА ДА СЕ ПРЕДАДЕ!“ На самия край всички други вече се били отказали да изкачват кулата. С изключение на онова мъничко жабче, което след неимоверни усилия, единствено успяло да стигне до върха! Тогава всички други жабчета естествено поискали да разберат, как точно ТОВА жабче е успяло да го направи. Един от участниците попитал малкото жабче, как то, което е успяло, е намерило нужните сили, за да достигне върха? Оказало се, че… Победителят бил ГЛУХ!!!
Днес, 9 март, кои трябва да почерпят – всички с хубавите имена…
На 9 март църквата почита 40-те войника от арменския полк в гр. Севастия, които след жестоки мъчения загиват за своята вяра по време на преследванията на християните от император Лициний (IV в.). Празникът е известен още като Четиридесет мъченици Севастийски, Свето четирси, Св. четиресе, Младенци. Празнуват още Вивиан и Вивиана, тъй като името е с латински произход и означава „жив“, „живеещ“. Според традициите с този ден е свързано народното вярване, че слънцето се обръща към лято, времето се затопля и излизат всички буболечки, змии и гущери от дупките си. На празничната трапеза се слагат 40 червени чушки, пълнени с боб, а също и 40 сарми с ориз. Наливат се 40 чашки с вино и 40 с ракия. Изяждат се 40 залъка и се изпиват 40 глътки вода. На този ден стопанинът засява 40 корена и всичко се хваща. Сред обичаите на празника основно място заема обредното гонене на змии и гущери. Предпазващо значение имат всички действия в този обред – паленето на огньове, прескачането им, удрянето по железни предмети и наричането: „Бягайте, змии и гущери, на 40 разкрача“. Поверия На днешния ден не трябва да се провлачва конец, за да не се въдят змии и не се споменава името на влечугите. Имен ден празнуват всички, които носят имената Младен, Младена, Младенка, Гордан, Горян, Горянка. Източник Вести Снимка Интернет
Орфеевото цвете – красотата на Родопите
Орфеевото цвете е чудодейно цвете, което дарява със здраве. Наричано е още безсмъртие или Орфеево цвете. Красивото цвете не може да бъде намерено никъде другаде в света. Това растение съществува отпреди 2 млн години, преживяло ледниковия период. Орфеевото цвете изпада в анабиоза това е състояние на мнима смърт. Учени са установили, че продължителността на безжизненото му състояние може да бъде от порядъка на 31 месеца. Ако части от растението се изсушат за повече от 3 години и след това се овлажнят и засадят от тях ще поникне ново растение. Траките познавали чудедейните свойства на родопското цвете още 4000-5000 г. пр. Хр., затова били здрави и дълголетни. В онези времена изгаряли цветето и дишали аромата му. Римският император Антонин Пай (138-161 г.) изсякъл монети с изображение на Родопа планина като красива жена и в ръцете си държаща Орфеевото цвете. Японски астробиолог Такаши Ямагучи твърди, че това цвете е „представител на флората с извънземен произход”. Снимка wildbeautybg.