За първи път учени успяват се свържат мозъците на трима души, което им позволи да общуват без думи и символи, само чрез моделите на невронната активност.
Изследователите от Вашингтонския университет и Университета Карнеги Мелън използват електроенцефалография (EEG), която стимулира патерните на активност на мозъчните неврони с помощта на електроди, закрепени към черепа. Обратният отговор е постигнат чрез транскараниална магнитна стимулация (TMS), възбуждайки невроните на реципиента чрез слаби външни магнитни полета.
Предишни експерименти позволиха на неврофизиолозите да създадат първия „мозъчен интернет“ – BrainNet, който свързва мозъците на трима доброволци едновременно.
„Тези резултати откриват възможността за бъдещи интерфейси „мозък – мозък“, които ще осигурят колективно решаване на задачи с помощта на „социална мрежа“ от свързани мозъци“ – пишат учените в статия, публикувана в онлайн библиотеката за препринти ArXiv.org.
Архитектура на BrainNet. BCI – интерфейси „мозък – компютър“. CBI – интерфейс „компютър – мозък“ ©Jiang et al., 2018
В проведените експерименти доброволците играят опростен тетрис като е нужно да решават само дали да се превърти падащата фигура на 180 ° или да не се пипа. Самият играч не може да вземе решение – той вижда само горната половина на екрана, но мозъкът му е свързан с апарат за магнитна стимулация TMS, а той чрез сложна компютърна програма – с мозъците на другите двама членове на мрежата, на които са поставени ЕЕГ електроди.
Тези двама играчи виждат екрана и могат да решат какъв ход трябва да се предприеме. След като направят избора си трябва да задържат поглед на една от двете светлини, трепкащи с различни честоти (15 и 17 Hz).
Наблюдението на това трептене предизвиква съответни колебания на активността на зрителната кора, които се отчитат от енцефалографа. Накрая, с помощта на TMS, тези трептения се предават в мозъка на третия участник, който ги вижда като светкавици – фосфени, които се появяват случайно в зрителното му поле.
Напоследък неврофизиолозите постигнаха впечатляващи успехи както в тълкуването на данните от ЕЕГ, така и в магнитната стимулация. Това дава надежда за създаването в бъдеще на една пълноправна комуникационна система – връзка, която ще ни позволи да обменяме, ако не и мисли, то поне директни сигнали, без да се превъщат в думи.
Източник nauka.offnews.bg
Още
🕍 Чудото край София: Камъкът, който расте в олтара на манастира „Свети Георги“ в Горни Богров
Разберете повече за необяснимото чудо в манастира „Свети Георги“ в Горни Богров – камък, който расте с 2 см годишно...
Днес, 6 май, е един от най-големите традиционен християнски празник: Гергьовден
На 6 май почитаме един от най-големите християнски празници – Гергьовден. Може би е един от най-големите български празници. Името...
Кой днес на 5 май има имен ден?
На този ден Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Ирина. Родена като Пенелопа в езическо семейство, тя приема...
🎤 Кой може да разкаже историята на Лили Иванова, ако не… самата Лили (и с малко помощ от Иван и Андрей)?
💖 Музика, мечти и вечна любов към сцената!Лили Иванова – жената, която вдъхновява поколения – ще бъде герой на големия...
Историята на великденските яйца
Beлиĸдeнcĸитe яйцa ca нaй-пoпyляpният cимвoл нa xpиcтиянcĸия пpaзниĸ. Te нaпoмнят зa възĸpeceниeтo нa Xpиcтoc. Πpeдaниe paзĸaзвa иcтopиятa нa пъpвoтo вeлиĸдeнcĸo...
Нели Хаджийска днес празнува рожден ден.
Нели Хаджийска днес на 10 април празнува своя личен празник. Нели е добре познато лице в българската медийна среда, най-вече...