Когато бебето спи между вас
09.05.2021Кослийпинг – какво представлява и защо е полезно за майката и детето
Кослийпинг (споделено спане) се състои в това да спите до вашето бебе, да усещате топлия му дъх, меката му кожа. Това е напълно естествено, но не всички педиатри и психолози го смятат за добро решение. Други са на противоположното мнение, изтъквайки многобройните ползи от кослийпинга.
Практиката – бебето да спи до мама в леглото или между мама и татко на голямата спалня, всъщност изобщо не е непозната на родителите. Мнозина я практикуват, особено в началните месеци, тъй като така е и по-лесно – за майката да накърми нощем бебето, а за таткото – да облекчи коликите му в първите седмици като го сложи върху гърдите си.
В Европа обаче все още се счита за проблем подобно съжителство, а мненията са противоречиви.
Снимка: Shutterstock
Малко история
Кослийпингът има древен произход, но спира да се практикува преди около 150 години.
До XIX век обаче децата са споделяли едно легло с родителите си като малки. Не само от съображения за пространство, но и заради топлината, безопасността, кърменето и комфорта, цялото семейство е спяло на едно голямо легло.
С напредъка на медицината, психоанализата, икономиката и католицизма, настъпват промени. Един от първите дебати е този за секса. Според някоиq наличието на деца в леглото пречи на двойката да упражнява тези удоволствия и постепенно партньорите се отчуждават един от друг.
Към тази нова визия за спането, се добавят и постиженията в областта на хигиената, а психоанализата допринася за разделянето на деца и родители в леглото.
И така се стига до познатото схващане, че детето трябва да се научи да спи само възможно най-скоро, макар да липсват каквито и да е научни доказателства до този момент, че близостта на родителите до децата им през нощта причинява големи психологически щети.
Удобно при кърмене
При кърменето е важно да има близост между майка и дете. И точно тук спането заедно много помага, тъй като улеснява кърменето през нощта. То е далеч по-удобно за майката, защото не се налага тя да става от леглото и да се разсънва.
Когато бебето е наблизо, при евентуалното му събуждане от глад, тя просто протяга ръка и го придърпва до гърдата си. Много, много по-комфортно, по което никой не спори.
Ако бебето плаче постоянно и е развълнувано
Нощта е специално време за детето. Тъмнината не се харесва и изнервя почти всички малки деца. Това се случва главно, защото те все още не са придобили способността да се отдават напълно на нощната почивка. За тях нощта е еквивалент на изоставяне, което ги кара да страдат и да се вълнуват.
А когато са до мама и татко, те са спокойни и се чувстват защитени. Добро решение е да се постави детското креватче, плътно и отворено към леглото на родителите, Така се получава нещо като продължение на спалнята и децата се чувстват заедно с мама и татко.
Кослийпингът е много практичен, ако детето спи неспокойно, тъй като успява да заглуши страховете му. Така то не нарушава своя сън, както и този на родителите, които се налага да тичат до креватчето му при всеки плач
Когато родителите са изтощени
Ако коликите са по-продължителни и нощните събуждания – по-чести, родителите вече не са в състояние да наваксат изгубения сън и в крайна сметка се „срутват“, опитвайки да успокоят и приспят детето.
В същото време те изпитват чувство за вина, защото смятат, че не успяват да овладеят ситуацията.
А като спят заедно, всички са по-спокойни и успяват наистина да се наспят. В този смисъл споделеното спане помага не само на децата, но и на родителите.
Професор Жан Месер от Университетската болница в Страсбург смята, че кослийпингът през първите шест месеца от живота на бебето и дори до навършване на 1 годинка е добро и полезно решение, тъй като има изключителен успокояващ ефект и за бебето, и за родителите.
Снимка: Shutterstock
Как да се случи най-безопасно
Ако решите да спите заедно с бебето, трябва да му осигурите максимална безопасност. Ето няколко прости неща, които трябва да направите и спазвате задължително:
– Забравете за пушенето в леглото;
– Не затопляйте стаята прекалено;
– Леглото не бива да е твърде високо, а ако е по-високо, поставете до него матрак, за да се избегне евентуално падане;
– Махнете възглавниците;
– Винаги спете с лице към бебето;
– Не трябва да лягате с бебето, ако дори единият от вас е пил алкохол или някакви хапчета за сън, тъй като рискът от задушаване е много голям.
Кослийпинг и секс
Да, сексът може да бъде проблем. И трябва да сте наясно с това. Присъствието на детето в леглото определено не провокира желание за интимни ласки.
Ако желаете да правите каквото и да било, просто върнете детето в неговото легло и не правете неразумни експерименти.
Има и още нещо. Присъствието на бебето в леглото може да подейства на психиката на таткото. Не са редки случаите, когато мъжете се оплакват и признават, че това ги кара да се чувстват отхвърлени.
До каква възраст да практикувате споделено спане
Докато кърмите бебето, нощно време ще се налага да се будите. Постепенно обаче кърменето ще се разреди, а бебето ще започне да спи все по-дълго нощем. Това обаче може да продължи и до 3-годишна възраст.
Началото на детската градина трябва да ознаменува края на споделеното спане и детето да бъде провокирано да отиде вече в своята стая по начин, който да му донесе положителни емоции.
Но за да го подготвите да спи само трябва постепенно да го научите да се чувства спокойно в стаята си. Първоначално може следобедният сън да бъде там, да играете повече в това пространство заедно и бавно да успеете да му внушите, че това е неговата стая, в която то е господар. Не е полезно да я използвате за наказание, защото така то ще свикне да я свързва с негативни емоции.
В началото оставяйте светлина в стаята му през нощта, за да не се почувства изгубено в тъмнината. Ако наистина нямате алтернатива, оставете детето да заспи във вашето легло, след което го преместете внимателно в неговото.
По материали от Al femminile
Източник noviteroditeli.bg
Снимка shutterstock