Може ли яденето на лук в продължение на цял един ден да ви отрови?
Прави ли ни лютият зеленчук по-силни?
Открийте отговорите на тези и други забавни въпроси в статията, която следва:
Лукът е част от човешкото меню повече от 7000 години. Археолозите са открили следи от лук, датиращи от 5000 г. пр. Хр. Те са открити заедно със смокини и фурми в селища от Бронзовата епоха.
Нарязали сте лук, но сте използвали само половината и искате да съхраните останалия в хладилника за по-късно, но сте чували, че този вид храна може да се превърне в отвора след престой от една нощ, защото развива токсични бактерии, причиняващи стомашна инфекция или дори хранително отравяне. Грешка! Според учените това е градски мит, който трябва да бъде опроверган. Лукът не е предразположен към бактериално замърсяване.
Древните египтяни почитали лука, вярвайки, че неговата сферична форма и концентрични кръгове символизират вечността. Всъщност лукът често е поставян в гробниците на фараоните, предполагайки, че води до благоденствие в отвъдния живот.
Лукът е последното нещо, което трябва да присъства в кучешката паничка. Той може да отслаби червените кръвни клетки на кучето, което води до анемия, а в особено тежки случаи това може да доведе до смърт. Симптомите на анемията при кучетовключват слабост, повръщане, загуба на апетит, апатия и задух, така че внимавайте за тях, ако вашият домашен любимец по някакъв начин е успял да се добере до лука у дома, съветва foodnetwork.ca.
През Средновековието лукът е приемал формата на валута и е използван за плащането на наеми, стоки и услуги – и дори като подарък!
Лукът може да бъде силно оръжие в битката на жените срещу остеопорозата, докато нежният пол преминава през менопаузата. Той унищожава остеокластите – костните клетки, които разрушават костната тъкан и отслабват костите.
Рязането на лук кара повечето от нас да плачат, но защо? Причината е, че при тови процес се освобождава сярна киселина, която реагира с влагата в очите ни и създава сълзи. Един от начините за избягване на този нещастен страничен резултат е да режете лука под течаща вода.
Лукът е богат на кверцетин – мощен флавоноиден антиоксидант, за който е доказано, че има положителен ефект при хора, борещи се с рак на белите дробове. Лукът също така може да бъде полезен при лечение на катаракта и дори при сърдечносъдови заболявания.
Според Книгата на Гинес, най-голямият лук е отгледан от британския земеделски производител Питър Глейзбрук през 2011 г. Зеленчукът тежи малко под 18 килограма.
Дали яденето на лук може да ни направи по-силни? Вероятно не, но древните гърци са смятали така. Затова спортистите-участници в първите олимпийски игри са наблягали на него в менюто си.
Нарязан лук може да се използва за облекчаване на ухапване от насекоми и изгаряния върху кожата. Освен това, когато се комбинират с натрошен аспирин и малко вода, филийките лук се използват и като народно лек срещу брадавици.
Източник: Profit.bg
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...