27 февруари 1812 г. – Гняв срещу индустриалната епоха

  Поетът лорд Байрон изнася пламенна реч пред Камарата на лордовете в желанието си да убеди парламента да не налага смъртна присъда на Лудитите. Проваля се. По онова време законът постановява, че „рушенето на машини“, например механизирани тъкачни станове, е углавно престъпление. Лудитите от своя страна представляват асоциация на занаятчии – предимно фермери и тъкачи, които смятали, че предстоящата индустриализация представлявала смъртна заплаха за тяхната прехрана. Те се кръщават на фолклорната фигура Нед Луд, който счупил няколко машини за плетене през 70-те години на XVIII в. Движението на Лудитите води началото си от 1811 г. Те изпращат поредица от писма до собствениците на фабриките в Нотингам, призовавайки ги да не инсталират новите машини. Когато не получават отговор, движението им се разраства из цяла Англия. Намаляването на заплатите на чираците, както и съкращаването на работни места допълнително нагнетява ситуацията. Лудитите решават, че трябва да се вземат крайни мерки. В рамките на три седмици група от работници успява да разбие вратите на заключените фабрики и да унищожи над 200 тъкачни станове. Въпреки засилената полицейска охрана, както и заплахата от налагането на смъртна присъда, атаките стават все по-свирепи. През 1812 г. цените в Англия скачат, а вече безработните занаятчии нямат с какво да хранят своите семейства. Настават дни на отчаяние. По време на размирици в цялата страна са убити множество Лудити, включително няколко собственици на фабрики и мелници. Останалите Лудити са арестувани, осъдени и екзекутирани. Сред тях е Ейбрахам Чарлстън – едно 12-годишно момче. До средата на 1812 г. движението на Лудитите е вече разбито, но атаките, макар и спорадични, продължават още няколко години.             Снимка Shutterstock Източник Обекти  

Днес, 27 февруари, е рожденият ден на Румен Луканов

Румен  Луканов e роден на 27 февруари 1964 г. е телевизионен водещ, който се преквалифицира във винар. От септември 2005 г. до 2018  г. е много познато лице като  водещ на телевизионната игра „Сделка или не“, излъчвана по Нова телевизия. Също е участник в началото на 21 век в  „Сблъсък“ по bTV в мистериозен образ – с черен костюм и тъмни очила, а ролята му е да се скара с участниците. В паузата между първите две ери на „Сделка или не“, Луканов е водещ на играта „Колелото на късмета“, излъчвана през 2010 г. също по Нова телевизия.    

Днес, 27 Февруари, е денят на Ягодите

Продължаваме с сърцевидната и червена тема на месец февруари, като отбелязваме Националния ден на ягодите на 27 февруари. Тези сочни, сладки плодове могат да озарят всяко ястие и са вкусни сами по себе си. Зад произхода на името има няколко различни истории. Една сладка история разказва за английски деца, които нанизват плодовете на сламени треви и продават „сламените плодове“ в своите квартали. Те са не само вкусни, но и ароматни. Един от най-ароматните плодове, те принадлежат към семейство розови. Ягодите се отглеждат в почти всички краища на Земята (ако Земята е имала ъгли), с изключение на най-замръзналите й южни и северни части. Заедно с всички тези възможни местоположения има над 600 разновидности на ягоди. * * * Вижте още: БЪРЗ ДЕСЕРТ БЕЗ ПЕЧЕНЕ С ЯГОДИ И МАСКАРПОНЕ В сезонът на ягодите. Сладко от ягоди Перфектната рецепта за смути с манго и ягоди Ягодово смути със семена от чиa! Днес, 15 януари, е денят на Ягодовите Сладоледи

Какво e ваксинирането? Личен избор или прищявка?

Една статия от 24 часа интересно е, че няма автор т.е кой е работил по нея и коментарите дори са изключени. В тази статия се казва как ваксинирането не е личен избор. Как да не е личен избор? Ето един пример ако имам кариес аз имам избор дали да бъде работено по него с упойка или без, и дори да си ходя с него. Всеки сам избира дали да се ваксинира, това не е прищявка. Много пъти ни се казва, че чрез масово ваксиниране над 70% тази зараза ще изчезне.  

Глория е баба на момиченце на име Галина

Дъщерята на певицата Глория и Илия Загоров – Симона Загорова роди момиченце. Момиченцето е кръстено Галина. Моята прекрасна Мони, днес става мама на малката Галина! Благодаря ти Боже за този дар, това са думите написани от Глория в социалната мрежа Instagram. https://www.instagram.com/p/CLubVEOLDrT/?utm_source=ig_embed * * * Вижте още: Глория пребори коронавируса и в неделния ден бе изписана от ВМА Симона Загорова e бременна в осмия месец, сподели радостната вест в навечерието на Рождество Христово!

Пиле с пармезан чеснов гъбен сос

Кремообразният пармезанов чеснов гъбен сос  е готов само за 30 минути и сосът  ще ухае в цялата къща! Порции: 4 Продукти 4 бр. обезкостени пилешки гърди без кожа, нарязани на тънки резенчета 2 с.л. зехтин Сол 🧂 и черен пипер 8 бр. нарязани гъби Кремообразен сос от чесън от пармезан: ¼ чаша масло 2 нарязани скилидки чесън 🧄 1 с. л. брашно ½ чаша бульон от пиле ½ чаша настъргано сирене пармезан ½ чаена лъжичка чесън на прах ¼ чаена лъжичка черен пипер ½ чаена лъжичка сол 🧂 1 чаша нарязан спанак НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ В голям тиган добавете зехтина и гответе пилето на средно висока температура за 3-5 минути от всяка страна или до цвят кафяво, в центъра трябва да не е розово.  Пилето се изважда и се оставя върху дъска. Добавете нарязаните гъби в тигана за  няколко минути до овлажняне. Премахване ги и ги поставете в друг съд. За приготвяне на соса: в тиган поставете масло и го разтопете. Добавете чесън, запържете го. Разбърквайте брашното и го сложете в тигана бъркайте докато се сгъсти. Разбърква се  пилешкия бульон, добавяте към него пармезана, чесъна на прах, черен пипер и сол. Добавете спанака и оставете да къкри, докато започне да се сгъстява. Добавете пилето и гъбите обратно към соса, оставете го на бавен огън за няколко минути и го сервирайте. БОН АПЕТИ! Автор: Alyssa Източник и снимки therecipecritic.com * * * Вижте още: Гъби в ароматен сос – много бързо и невероятно вкусно Шаран на фурна със зеленчуци, гъби и орехи Гъби на фурна – как да си приготвим?

Днес, 26 февруари, е рожденият ден на Пепе

Кеплер Лаверан Лима Ферейра, известен като Пепе (Pepe), португалски футболист-национал от бразилски произход, централен защитник. Пепе е роден на 26 февруари 1983 година. Започва професионалната си кариера през 2001 г. като играч на Маритимо, отбор от остров Мадейра.

Днес, 26 февруари, e канонизиран св. Серафим Софийски чудотворец

Тържествено отбелязваме паметта на св. Серафим Софийски Чудотворец. Това е най-новият канонизиран български светец през 2016 година. „Срещу злото трябва да се излиза с добро. Но не с половинчати средства и половинчато добро, не с нещо малко по-добро от злото, а с пълно, безрезервно добро. Само тогава има шанс да победиш злото с добро. Първото условие за всеки възход е смирението, т.е. да почувствуваш безсилието си и цялото си упование да възложиш на Бога. Бог обича смелите и смирените.“ (Из Душеполезните поучения на св. Серафим Софийски) Свети Серафиме, топли сърцеведче и Софийски чудотворче, моли Христа Бога да се смили и помилва всички, които търсят молитвеното ти застъпничество и почитат святата ти памет! Процедурата по канонизацията на Серафим Соболев продълвава дълго време, съставя се житие, изследва се богословското му наследство. Прави се запитване дали е сътрудничил на Държавна сигурност до руските и български служби. Окончателното решение за канонизацията на архиепископ Серафим за Българската православна църква е взето на заседание на Светия Синод на БПЦ-БП на 5 февруари 2016 г. За първи път в историята Св. Серафим Софийски Чудотворец беше канонизиран едновременно от Руската и Българската църква на 26 февруари 2016 г., след като дълги години се почиташе от народа като Светец и чудотворец. Той е погребан в криптата на руската църква в София, където ежедневно десетки хора търсят от него помощ и утеха. От години, още преди да бъде канонизиран, гробът на отеца в Руската църква в София се прочу като олтар на надеждата за обикновените хора. От години православната църква документира чудесата, случили се след молитва към архиепископ Серафим. Писмата с молбите на вярващите се изгарят след време, без никой да има достъп до тях.    

Днес, 26 февруари, е представен на света Първият уеб браузър

Знаете ли, че … Първият уеб браузър в света е създаден в края на 1990-а година от Тим Бърнърс-Лий и белгиеца Робер Кайо. 📌 На 26 февруари през 1991 г. американецът Тим Бърнърс-Ли представя първият уеб браузър на света (също: уеб-браузър, браузър, на английски: web browser). Всеки път, когато се свържете с интернет, първото нещо, което правите е да отворите уеб браузър. 😇 Компютърна програма, която се използва за възпроизвеждане на документи с хипермедия и уеб навигация. Най-често се използва за разглеждане на уеб сайтове. Творението на разработчиците първоначално получило името WorldWideWeb, но впоследствие било преименувано на Nexus. Името WorldWideWeb било отредено на информационната системата, за която Nexus би разработен, а именно – сегашната световна мрежа. Тим Бърнърс-Лий понастоящем е и директор на W3C (World Wide Web Consortium), отговорен за създаването на WWW стандартите. 📌Първият популярен браузър в света пък е разработен през 1993-а година и се нарича Mosaic. Известни браузъри преди 2005 г. са  Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome, Netscape Navigator. Напоследък нараства популярността и на други браузъри като Mozilla Firefox и Google Chrome, защото имат множеството подобрения, нововъведения и  включително в бързината.  

Днес, 26 февруари, е рожденият ден на Берен Саат

Берен Саат e родена на 26 февруари 1984 г. в Анкара, Турция. Актрисата е отличена с много престижни награди, като три пъти със „Златната пеперуда“ (Altın Kelebek). Берен Саат е позната на българските зрители с ролята си на Бихтер в сериала „Забраненият плод“, Фатмагюл в  „Пепел от рози“ и на Ямур/Дерин в „Спасението“ . През 2016 г. е открит в Истанбул музей на Мадам Тюсо и единствената восъчна фигура е на актрисата.    

26 февруари 1908 г. – Ражда се бащата на Дафи Дък и Бъгс Бъни

В Тейлър, Тексас се ражда Фредерик Бийн „Фред/Текс“ Айвъри – американски аниматор, художник, озвучител и режисьор, който по-късно ще твори в рамките на Златната епоха на Холивудската анимация. По-голямата част от кариерата си прекарва в Warner Bros. и Metro-Goldwyn-Mayer, където създава героите Дафи Дък, Бъгс Бъни, Друпи и катерицата Скруи и спомага за изграждането на Порки Пиг. Влиянието на Айвъри може да се види във почти всички анимационни поредици, които студията създават през 40-те и 50-те години на миналия век. Неговият стил отвежда анимацията до нови висини и показва, че в нея могат да се правят неща, които в истинските филми са невъзможни. Той озвучава и някои треторазрядни герои (например Дядо Коледа в Who Killed Who?). Понякога обаче е замествал Бил Томпсън, отговорен за Друпи. Умира в Бърбанк, Калифорния от рак на черния дроб на 26 август 1980 г. Снимка Shutterstock Източник Обекти

Поверителност
Уебсайтът www.zatebbg.net използва "бисквитки", за да Ви предоставим възможно най-добрата практическа работа на потребителите. Информацията за "бисквитката" се съхранява в браузъра ви и изпълнява функции като разпознаване на вас, когато се върнете на уебсайтa www.zatebbg.net.

Можете да коригирате всички настройки на "бисквитките", като отворите разделите вляво.