Лазаркиня е слабо позната, но много ефикасна за лечение на всякакви болежки билка. Ето защо си заслужава да си наберете лазаркиня за домашната аптечка.

Тя е ниско растение, високо до около 20-50 см със ситни бели цветчета и звездовидни листа. Може да я срещнете на сенчести места и там, където обичайно растат гъби. Характерна е за планинските региони с букови гори с надморска височина над 800-1000 метра.
Билката лазаркиня е позната още като миризливка и ароматно еньовче. Причината за хубавия й аромат е кумаринът, който съдържа. Заради приятното си ухание билката се използва и в кулинарията като подправка към зеленчукови ястия, тестени изделия, лимонади и др.
Билката е богата още на дъбилни вещества, витамин С, флавоноиди, танини.
С лечебна цел и като подправка се използват листата на лазаркинята. Билката се бере на пролет (преди или в началото на цъвтежа), като стеблото се реже с нож малко над почвата, без да се измъква корена. Може да се използва прясна, като така е и по-ефикасна, но може и да се изсуши и прибере на сухо и тъмно място.
Лечебни свойства
Билката лазаркиня има омекотяващо и откхрачващо действие при кашлица, също и болкоуспокояващо действие (особено ефикасна е по време на болезнен менструален цикъл и силно главоболие). Лазаркинята е и силно противовъзпалително и бързо успокоява възпаленията на пикочните пътища. Помага при цистит, камъни в бъбреците, колики.
Лазаркинята също лекува проблемите със съня (при деца и възрастни), гадене, световъртеж. В българската народна медицина се използва за лечение на заболявания на черния дроб, жлъчката, далака.
Билката може да се използва и външно под формата на компреси при конюнктивит, екземи, обриви, рани, циреи, акне.
Начин на приложение
Може да приготвите запарка от 2 с.л. от билката и 400 мл. гореща вода. Оставете да престои около час, прецедете и получената смес може да пиете 4 пъти на ден по 100 мл. (най-добре между храненията).
Ако искате да приготвите запарка за компрес за външно приложение, смесете 2 с.л. с 200 мл. гореща вода, за да бъде разтвора по-концентриран
Източник Rozali
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...