Руколата (Eruca sativa) е многогодишно непретенциозно тревисто растение, дори плевел, превърнала се е в символ на изискан вкус, расте по поляните на Европа, Мала Азия и Северна Африка.
Руколата не е култивирано глухарче, дори не са от едно семейство. Най-близкият роднина на руколата е синапът. които е известен в кулинарията, от който се приготвя горчица.
Диворастящата рукола е известна още от древността, а култивираната се отглежда едва от 20 години.
Вкусът и е комбинация от ядков аромат с пикантни нотки и силна свежест, което я прави добавка за ястия от италианската кухня, салати, пасти и други.
Какви са хранителните качества?
Невзрачните зелени листенца на руколата съдържа малко калории – 26 на 100 г. Много е полезна за здравето, богата е на витамини антиоксиданти А, С, и К, фолиева киселина и витамин В1, помага за справяне със стреса.
В руколата се съдържа пантотенова киселина, която подобрява обмяната на веществата. От минералите са калият, които подпомага работата на сърцето и желязото, чрез които се преодолява пролетната умора. Тук се съдържа мастни киселини Омега-3, която е обичайна да е в семената и ядките, но не й в листните зеленчуци. Важни са за всяка клетка в организма ни, а когато има недостиг започва да се развиват различни възпалителни заболявания.
Недостатъкът на руколата
Руколата е често внос от Холандия или от други европейски страни, цената и е относително висока.
Лесно може да се отлежда в градината или на терасата, засажда се на открито от април до септември, нуждае се от слънце и редовно да се полива. Семената покълват на 4-тия-5-тия ден, а след само месец може да очаквате реколта.
Снимка: Thinkstock
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...