Сланината е една от любимите храни на българина, висококалоричен продукт, в 100 грама има 770 ккал. Тя съдържа редица важни витамини като А, В1, В2, В3, В6, В12, D, Е, както и минерали като калций, магнезий, цинк, желязо, фосфор, селен и др.
Богата на минерала селен, който е мощен антиоксидант. По статистика голям дял от населението има дефицит, като в Русия е за 80%. За спортистите, бременните и пушачите селена е жизнено необходим. Консумацията на сланина води до укрепване на имунната система, поддържане на репродуктивните функции и спомагане доброто здраве на черния дроб.
Сланината не само че не повишава значително холестеролам но съдържа в себе си лецитин – фосфолипид, който в съчетание с мастноразтворимите A, D и C витамини, и полиненаситените мастни киселин. Препоръчително е да се консумира дневно – 30 мг. сланина дневно, дори нивото на холестерол се понижава.
Друга важна съставка на сланината е арахидоновата киселина. Според много специалисти тя е незаменима мастна киселина, която е важна част от фосфолипидите, които пък са съставни елементи в клетъчната мембрана, в мозъчната, в чернодробната и в мускулната тъкан.
В мозъчната тъкан тази киселина играе ролята на последна преграда, която възспира свободните радикали, а в мускулната спомага за транспорта на хранителните вещества.
Арахидоновата киселина помага и за регулирането на множество процеси в човешкото тяло, такива са възпалителните, състоянието на бронхите, на червата и др. Количеството на „магическата” киселина е около 2% от състава на сланината. Това е с 10 пъти повече, отколкото в кравето масло.
Най-подходящото време за консумация на сланина е сутрин, защото тогава тя зарежда със сила, подпомага храносмилателния процес и прочиства организма.
Чесънът най-често се употребява заедно със сланина, също има голямо количество селен.
Диетолозите препоръчват да се хапва сланина със сурови зеленчуци. Салатата се подправя с натурален оцет и нерафинирано олио, като комбинацията става силен антиоксидант.
Руски диетолози проведоха изследване и доказаха, че сланината е полезна за организма и може да предотврати риска от появата на опасни заболявания. Тя съдържа не само витамини и микроелементи, а и други вещества, укрепващи здравето. Това е и причината сланината да подсилва имунитета. Тя може още да подобри дейността на главния мозък, което в значителна степен понижава вероятността от болестта на Алцхаймер, твърдят учените.
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...