Какво се случва в тялото през първия час след преяждането?
С празниците има богати обилни и пълни с храна трапези. Проблемът по празниците е преяждането. Всяка година по болниците се приемат стотици злоупотребили с храна и алкохол. Какво трябва да се знае за преяждането и какво трябва да се прави, за да не си развалим празниците по този ужасен начин?
През първите минути на преяжданетоСлед поглъщането на храна, въглехидратите се обработват и усвояват още в устата, особено захарите. През това време мозъкът изпраща сигнали, че иска още, тъй като вкусовите рецептори са раздразнени и така се поглъща още излишни количества храна.
30 минути до час след преяждането
След предястието, основното и десерта, заедно с всички добавки към тях, инсулинът е скочил до небето, мъчейки се да компенсира екстремно високите нива на кръвна захар. Това важи и за хората, които нямат диабет.
Ако е погълнато голямо количество солени храни, отколкото сладки, стените на кръвоносните съдове стават по-твърди и нееластични. Редовната консумация на по-солени храни води до втвърдяване на кръвоносните съдове.
Един час след преяждането
Черният дроб вече е претоварен. Хранителните вещества, които трябва да смилат храната, са в несъответстващи количества, защото обстановката е крайно объркваща и пренаситена от различни хранителни вещества. В повечето случай всичко се трупа на места, на които не бихме искали това да се случва.
Шансовете да се блокира организма са много големи. Трупането на килограми е най-малкия проблем.
Как да избегнем преяждането по празниците
За да се запълни стомаха и да се намали желанието за още храна. може да се пие повече нискокалорични напитки и течности. Това е най-вече вода, сокове от пресни плодове и зеленчуци. Газираните напитки и натуралните сокове носят празни калории на тялото под формата захари.
Хубаво е да се избягва да се слагат всички ястия на масата. По празниците това е почти невъзможно, затова другия вариант е да сервирате в порция в чиниите. Малките порции също са решение, когато имаме желание да се предпазим от преяждане. Така ще избегнем допълнително сипване втора или трета порция.
Лакомията е най-големият враг на здравето по време на празниците.
Паузи
Интервалите на различни видове храна в стомаха са важни. Това дава възможност на черния дроб, стомаха и жлъчката да секретират съответния ензим, необходим за разграждането.
Така се избягва подуването, тежестта, подпирането, паренето и киселини.
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...