Пролетен зелечук или плод е любимата тиквичка? 10 ползи, които е хубаво да знаем за тиквичката
14.06.2021Интересно е как в света на храната много пъти смятаме определена храна за зеленчук, а по ботанически причини е плод.
Сега ще разберем интересни факти за тиквичките, които са плодове заради вид зрънце.
1, Тиквичките са от семейство Тиквови наричани още Кратунови, те също са като краставиците, кратуните, пъпешите и тиквите. Различните видове са около 965 и са събрани в 95 рода.
2, Растенията от това семейство са отглеждани около тропиците и в умерените райони. Родината на тиквичката се смята, че е Америка, където са използвали само семената им.
3. Повечето растения от това семейство са едногодишни лозя с жълти или бели цветове, бързорастящи ниски или катерещи се, с дългостеблени листа-мустачки, които се редуват по стъблото. През 16 век мореплавателите ги пренасят наред с други растения на Стария континент, а през 18 век италианците започват да приготвят тиквичките такива, които ги познаваме днес.
4. Тиквичката е нискокалорична храна и се отглежда сравнително лесно. Обикновено се бере между 2 до 7 дни след цъфтежа с дължина от 15 см, с малки количества захар е и ниско количество целулоза.
5, Тиквичката има лечебно действие още при заболявания на бъбреците, черния дроб и при хипертония.
6. Богата е на високо съдържание на калий.
7. Цветовете на тиквичката са ядливи.
8. Тиквичките съдържат 95% вода
9. Могат да се запазят свежи между 2 до 4 дни.
10. Широко кулинарно приложение имат тиквичките – супа, ориз с тиквичка, тесто, салата, руло.
Снимка ©Pixabay