Ина Кънчева
Днес, 8 февруари, е денят на Операта
08.02.2021Оперите завладяват публиката от шестнадесети век и тази изключително почитана форма на изкуството продължава да привлича нови ентусиасти, заедно със своя специален ден …
Въпреки че много от нас биха разпознали опера, ако я чуем, може би не сме толкова запознати с определенията и различията около този сложен музикален жанр. Накратко, операта е произведение на пърформанса, което съчетава музика с текст, за да създаде драматична постановка на история, пълна с актьорско майсторство, декори, костюми и танци. Терминът опера всъщност е италианският за „работа“, а текстът се нарича либрето, което означава „малка книга“. Съществуват цял набор от типове, от оперни серии (благородни и сериозни) и оперни бифи (комедийни) до оперети (леки опери) и полуопери (съчетаващи разговорния диалог с маскоподобни раздели).
Операта се развива като част от класическата музикална традиция на Запад, първо възниква в Италия и бързо се разпространява в цяла Европа, включително Франция, Англия, Германия и Русия. Първите опери имаха за цел да възродят древногръцката драма, особено ролята на припева, и не след дълго операта се превърна в популярно забавление, като първият оперен сезон се проведе във Венеция през 1637 година.
Тази универсална форма на изкуството се е развивала и разминавала по много начини през цялата си история. През по-голямата част от 18 -ти век оперната серия, с нейния извисен стил и виртуозни изпълнения, беше преобладаващата сила в Италия.
Една малка част от българските оперни таланти
Мила Михова
Снимка goguide.bg
Юлиян Константинов
Петя Иванова
Веселина Кацарова