Аспержите са вкусно ястие, което става все по-популярно. Перфектно замества месото, между другото. Чудесно вегетарианско блюдо.
Аспержите са многогодишни растения, чиито етиолирани леторасли имат нежна консистенция и много добри вкусови качества.
Берат се връхните им части. Почистват се от кожицата., като се внимава да не се повреди горната им част. Измиват се и се съхраняват в студена вода.
Преди топлинна обработка аспержите се нарязват и подреждат на снобчета подравняват се и по-грубите долни части.
Как се готвят аспержи?
Това е толкова лесно! Сварете повече вода (можете да я осолите малко) в голяма тенджера, изсипете аспержи и гответе за 2-3 минути. Не забравяйте, че колкото по-бързо готвите аспержи, толкова по-добре. Времето по принцип зависи само от дебелината на стъблата. След това източете водата, сложете аспержите в чиния, добавете подправки на вкус или лимонов сок и сервирайте.
Важно! Не добавяйте течности с кисел вкус по време на приготвянето на аспержи (оцет, вино, лимонов сок, сосове). Цветът и вкусът му може да не се променят към по-добро. Добавете тези съставки преди сервиране – и ще бъде много вкусно. Това се отнася за всеки метод за приготвяне на аспержи.
Как да задушите аспержите в тиган?
Можете да готвите аспержи в тиган. Това не е най-полезният метод за готвене, но не по-малко вкусен. Загрейте масло или растително масло в тиган с дебело дъно. Оформете цели стръкове аспержи или ги нарежете диагонално на средни филийки. Запържете за 5-7 минути, като разбърквате от време на време. Гарнирайте с лимонов сок или настърган кашкавал преди сервиране.
Печени аспержи
Този метод на готвене е идеален, ако стеблата на аспержите са дебели и плътни. Необходимо е да ги измиете и избършете на сухо. Включете фурната на 220 °C. Докато се затопля, трябва да намажете лист пергаментна хартия за печене с растително масло, да поставите аспержите върху нея с равен слой. Поръсете стъблата със зехтин, поръсете със сол и подправки, след което изпратете във фурната. След 10 минути ястието е готово.
‘Източник и снимка Gotvach.bg
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...