Здравето е един от най-важните фактори в човешкия живот. За да сме здрави, енергични и жизнерадостни през цялата година, необходимо е следване на определени природосъобразни методи, диети и техники, съобразени с различните сезони.
Вече е пролет! Един от най-хубавите сезони. Всичко се раззеленява, разпуква и пробужда. Има много повече слънце и топло време, подходящо за всякакви видове физически активности и спорт.
Пролетната атмосфера предразполага към по-радостно настроение, по-добро самочувствие и повече здраве. Ето защо пролетта е и най-добрият сезон за пречистване, подмладяване и укрепване на имунната система.
Лечебен център Vita Rama ви предлага четири полезни съвета за пролетно пречистване на организма. Всички те са лесни, практични и приложими спрямо днешния начин на живот. Може да опитате всички видове пречиствания или само някои от тях – изборът е изцяло във вашите ръце.
1) Разтоварване с пълноценно растително хранене
Най- лесният за следване метод за разтоварване на организма е преминаване към пълноценно растително хранене за период от 14-21 дни.
Изключете всички видове животински продукти, както и различните концентрирани мазнини, които ползвате. Включете богат набор от растителни храни във вид на сокове, салати, кълнове, основни ястия:
- плодове – ябълки, ягоди, череши;
- зеленчуци – зеленолистни като маруля, спанак, лапад, киселец, коприва, магданоз, копър, рукола, както и други от рода на моркови, червено цвекло, зеле;
- кълнове – люцерна, китайски бобче, рукола, броколи, лимец;
- разнообразие от зърнени и бобови храни;
- малко количество семена и ядки.
Чрез този вид лечебно хранене ще облекчите храносмилателната си система; метаболитните процеси в организма ще започнат да протичат нормално; глюкозата ще се усвоява по-лесно и като резултат ще сте по-жизнени и енергични, ще се подобри и цялостното ви здравословно състояние.
2) Пречистване на стомашно-чревния тракт
Здравият стомашно-чревен тракт е основа на цялостното ни здраве. Ето защо, когато говорим за пречистване, е добре да започнем от него.
- Пийте повече вода, като започвате деня с 500 мл топла вода сутрин на гладно;
- Пийте прясно изцедени сокове всеки ден.
Ето и подходящи комбинации от различни сокове за изчистване и възстановяване на лигавицата:
– Сок от спанак (100 мл), ябълки (100 мл), магданоз (50 мл);
– Сок от ябълки (150 мл), зеле (100 мл);
– Сок от ябълки (100 мл), краставица (100 мл), селъри или листа керевиз (50 мл), малко парче пресен джинджифил;
– Сок от моркови (150 мл), червено цвекло (50 мл), зеле(50 мл).
- Наблегнете повече на сурова растителна храна – ябълки, ягоди, киви, моркови, зеле, марули, спанак, репички, краставици, червено цвекло, лимец (кълнове) и други;
- Може да направите и механично изчистване на стомашно-чревния тракт чрез клизми и йогийската процедура шанк пракшалана. Така организмът ще може по-бързо да изхвърли ненужните, излишни токсини и да започне по-добре да абсорбира растителната храна.
Така се изчистваме и от излишните токсични остатъци, натрупани вследствие на зимното хранене с по-тежки и мазни храни; ще възстановим и нормалното pH на чревния тракт; ще подобрим ефективността на усвояване на хранителните елементи и като резултат ще подобрим здравето си.
3) Пречистване на черния дроб
Пролетта е период на активност на черния дроб. Можем да му помогнем, като го пречистим. Предлагаме ви мек и лесно приложим метод за изчистване и възстановяване на чернодробните канали, жлъчка и лигавица.
- Започнете деня с 500 мл. топла вода.
- Продължете с фреш от 1-2 лимона, разредени с 1 чаша топла вода. Добавете и слънчогледов лецитин, не повече от 3-5 г. Не препоръчваме добавянето на зехтин или други концентрирани олиа. Същият ефект на подпомагане на чернодробната обмяна се получава и със слънчогледовия лецитин. Други негови преимущества са съдържанието на фосфатидили – холин, инозитол, етаноламин. Те участват в малкия кръг на метилилация, който е отговорен за детоксификацията в организма, поддържането на имунната система, осигуряване на енергия, настроението и контрола върху възпаленията.
Забележка: Ако правите широко разпространеното пролетно пречистване със зехтин и лимон, трябва много да внимавате. Това е силно посегателство върху черния дроб и изисква голям ресурс от енергията в организма. Предварителната поготовка е много важна за тази процедура. Ето защо ви препоръчваме по-мекия вариант с фреш от лимон и слънчогледов лецитин, при който може да постигнете същия ефект, но за малко повече време. - Консумирайте прясно изцедени сокове (след фреша от лимон). Подходящи комбинации са:
– Ябълки(100 мл), моркови(50 мл), червено цвекло (50 мл), селъри или листа керевиз (50 мл);
– Ябълки(100 мл), червено цвекло (50 мл), краставица (100 мл), малко парче пресен джинджифил;
– Червено цвекло (50 мл), листа от червено цвекло (100 мл), моркови (100 мл);
– Ябълки (100 мл), червено цвекло (50 мл), моркови (100 мл), магданоз (50 мл) - Хранете се по-често (пет пъти на ден), но приемайте по-малки количества. Двете хранения да са основни, а другите три – сокове и плодове. Нека двете основни ястия включват салати, задушени зеленчуци и безглутенови зърнени като елда, киноа, просо и кафяв ориз.
Колкото по-дълго време изпълнявате тази програма, толкова по-добри резултати ще имате. След около месец започват да се случват „чудеса“ с организма ви: черният дроб вече “диша“; улавяте невероятно чувство на лекота в организма си, нервната система се успокоява и уравновесява.
4) Цялостно пречистване на организма със сокове
Прясно изцедените сокове са мощен и пречистващ, и зареждащ природен метод, чрез който да възстановим нашето здраве. Пролетта е един от най-подходящите сезони за соколечние. Затова ви препоръчваме:
- 7-10-дневно соково разтоварване.
- Отново не забравяйте пиенето на повече вода, минимум 1,5 л на ден.
- Приемайте разнообразни прясно изцедени сокове, например:
– Моркови (100 мл), спанак (100 мл), краставица (100 мл);
– Маруля (100 мл), ябълки (100 мл), селъри или листа от керевиз (50 мл), малко парче джиджифил;
– Сладък картоф (100 мл), ябълки (100 мл), моркови (50 мл), селъри или листа от керевиз (50 мл),
прясно коренче куркума;
– Ябълки (100 мл), броколи (50 мл), селъри или листа от керевиз (50 мл), лайм (50 мл), малко
коренче джинджифил.
- Захранване: прави се след пречистването на сокове. Нужно е да се захраните правилно и постепенно. Първите дни включете цели плодове, като бавно добавяйте и увеличавайте със салати, кълнове, задушени зеленчуци. Чак след 6-7 дена можете да включите и зърнени като ориз, просо, елда, киноа, амарант. По-тежки храни – семена, ядки и бобови включете чак след 10-15 дена.
Соковото разтоварване ще осигури почивка на храносмилателните органи, ще пречисти кръвоносната система, ще допринесе за по-лесно детоксициране на организма, жизнената енергия ще се пренасочи в посока възстановяване и подобряване функцията на клетките. Като краен резултат ще сте по-здрави и с повече енергия.
На всеки два-три месеца правете някакъв вид разтоварване, за да не губите форма и винаги се съобразявайте с моментното състояние на организма. Ако пълноценното растително хранене стане ваш начин на живот, ще можете да се радвате дълго време на здраве и жизненост!
Източник: https://vitarama.bg
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...