Смокини – с вкус на лято

Смокини – с вкус на лято

12.07.2022 0 By За теб

Смокините са сред плодовете, които лятото така любезно ни предоставя. Вкусни, сладки и полезни, смокините са задължителна съставка в лятната кухня. Запечатайте вкуса на лятото с рецепти със смокини.

Смокини – с вкус на лято

Какво трябва да знаете за смокините?

Смокините са древен плод, който през годините е доказал кулинарните и здравословните си качества. Някои твърдят, че произлиза от Азия, други казват, че идва от Египет, защото има сведения, че смокините били сред любимите плодове на Клеопатра. В Древен Рим гледали на смокините като на свещен плод, а в Древна Елада били забранили износа на летния плод, защото го ползвали като средство за разкрасяване и отслабване.

Днес смокини се отглеждат във всички страни по Средиземноморието. На цвят могат да са жълти, кафяви, зелени, лилави и дори черни, а размерите също варират. Смокинята е един от най-сладките плодове заради високото си съдържание на захар. Плодът е полезен и заради фибрите, които влизат в състава му. Богат е също на калий, калций, желязо.

Добави описание

Как да приготвяте смокини?

За да се възползвате максимално от здравословните качества на летния плод, най-добре е да консумирате смокините сурови. Поднасяйте ги посипани с ядки, поляти с мед, в комбинация със сладолед или някакъв млечен крем.

Сред предимствата на смокините е способността им да се комбинират отлично с някои продукти. Може да поднесете плода като част от плато със сирена – синьо, кремообразно, козе или пармезан зависи от личните ви предпочитания. Другият вариант е да съчетаете смокините с шунка или прошуто, в които да „завиете“ плодовете и да ги използвате като ордьовър. Сурови смокини се използват и като съставка на някои салати (най-вече тези с марули, рукола, салата айсберг), овкусени с баласамов оцет и зехтин.

Добави описание

Летният плод може още да се пече на грил за 2-3мин. и на фурна за 8-10мин. След това се покрива с крем, приготвен от маскарпоне, мед и бадемови ядки. По желание може да го пюрирате, като добавите малко зехтин и подправки. Така полученият сос се използва като заливка за ястия от домашни птици, свинско или телешко. Смокините служат и като съставка на сладкиши, кексове, пайове, фокачи, тарти, крамбъл, а също и като горен пласт за чийзкейк. У нас от смокини най-често се приготвя сладко или мармалад, които също може да включите в редица десертни рецепти. 

Освен това може да ги комбинирате с подправки като ванилия, джинджифил, канела, кардамон, лавандула, розмарин.

Добави описание

Смокинятта си пасва отлично с всякакви ядки и цитрусови плодове, както и с всички останали летни плодове. От алкохолните напитки се съчетава отлично с бяло вино, ром, бренди.

Сушените смокини също са много полезни. Може да ги добавите към сутрешната си закуска, към овесени ядки, попара, мюсли. Служат и като заместител на сушени сливи или кайсии.

Когато купувате и съхранявате смокини

Когато купувате смокини, внимавайте да не за презрели, защото това означава, че трябва да ги хапнете веднага. При леко стискане на плода, трябва да го усещате мек, но без да променя формата си.

Смокините не са траен плод. В хладилника издържат до 2 дни, но имайте предвид, че ако ги консумирате охладени, имат по-различен вкус. Препоръчително е да ги оставите за 30-тина минути на стайна температура преди да ги сервирате.

Когато режете смокини, най-добре периодично потапяйте ножа в топла вода, за да не залепят резените плод. Ако пък сте решили да ги режете в блендер или на кухненски робот, сложете при плодовете малко кафява захар.

Източник Rozali