Според специалисти, с настъпването на студеното време хората започват да се движат по-малко, все по често са в неприветливи пространства и се наддава тегло.
През зимата се наблюдава недостиг на витамините B1 и B6 в организма. При спад на витамин В1 се намалява паметта и концентрацията, човек става раздразнителен, апатичен, страда от безсъние.
Храната трябва да бъде богата на витамини Е, С и А.
Витамин С е мощен антиоксидант, който играе важна роля в обмяната на веществата, подобрява имунната система,участва в производството на хормонните на щастието. Отличен източник на витамин С са зеленчуците и плодовете (особено шипката, аронията, касисът и лимонът). Картофите също са богати на витамин С.
През зимата трябва да се засили консумацията на зеле, лук, репички и магданоз. Дневната доза на витамин С през зимата трябва да е 70-100 мг.
Витамин Е е смятан за най-мощния природен антиоксидант. Той поддържа имунната система, участва в синтеза на хормоните, предпазва клетките от увреждания. Витамин Е може да намерите в растителните масла, зеленчуците, млякото, яйцата, месото и зърнените кълнове. Дневният прием на витамин Е трябва да е 10 мг.
За подсилване на организма средство е медът. Той има широко антибактериално действие, подобрява работата на мозъка и стомаха. Може да се приема дневно около 100 грама, това са 1-2 супени лъжици.
Чесънът е чудесно средство срещу настинка. Той е наричан естествения антибиотик. За неговите лековити свойства е растителното масло с антисептични и антибактериални свойства. Чесънът действа по-добре, когато е смачкан или изстискан, а не когато е нарязан, тъй като при смачкването се разрушават повече клетки и се отделят важни за имунната система вещества.
Чесънът може да бъде поставен стрит в стаята, в която има болен с вирусна инфекция. Така чесъна ще продължи да отделя летливи вещества в продължение на 3-4 часа с противовирусен ефект.
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...