Това някаква грешка ли е? И полезно ли е да имаме в менюто си лилави плодове и зеленчуци?
Патладжан,
лук, червено
зеле,
боровинки, сини сливи, грозде – всички тези плодове и зеленчуци имат едно общо нещо, и това е цветът. Те не само изглеждат добре в салати и като гарнитури, но и се отличават с богатия си на витамини и микроелементи състав.
Високото съдържание на специфични флавоноиди определя техния външен вид. Консумацията им е от изключително значение за здравето ни. За да си осигурим необходимото за организма количество на тези флавоноиди, е необходимо през ден да похапваме плодове и зеленчуци с лилав цвят. Флавоноидите са най-широко познати 06заради действието си като антиоксиданти. Всеки един плод или зеленчук с високо съдържание на биофлавоноиди има и своите изключителни ползи. Представяме ви накратко най-често срещаните храни с лилав цвят.
Лилав (червен) лук срещу болести
Съдържа голямо количество флавоноиди, които имат бактерицидно и противовъзпалително действие. Изключително необходими в сезона на настинките, както и при обостряне на хроничните заболявания.
Хапвайте лилав лук в сезона на настинките и вирусните инфекции.
Сини сливи за хипертониците
Тези плодове съдържат витамини А, С, РР, К, В, органични киселини, желязо, калий, магнезий. Съществува теория, съгласно която, ако включвате тези плодове в диетата си ще нормализирате кръвното налягане и холестерола. Именно затова препоръчват на хипертониците да употребяват по-често сини сливи, сушени или пресни натурални. Друго тяхно полезно въздействие е да нормализират работата на стомашно-чревния тракт, като елиминират запека.
Високо кръвно? Яж повече сини сливи! Не е лекарство но ползите са очевидни.
Червено(лилаво) зеле против анемия
Червеното зеле съдържа 36 различни антиоксиданти които забавят процеса на стареене на организма и дават енергия. Освен това, консумацията на зеле намалява вероятността от развитие на някои видове рак и диабет. А като нискокалорична храна, то се грижи фигурата ни да остане елегантна. Провитамин А и селен са изключително полезни за здравето на очите, допринасят за укрепването на имунитета, намаляват вероятността от простудни и инфекциозни заболявания.
Включвайте този изключително полезен зеленчук в менюто си! Правете си салати като добавяте и червено зеле. Изпробвайте го под формата на сок. Ето една лесна рецепта – смесете равни количества червено зеле и моркови и ако обичате, подправете със стрък целина. Червеното зеле ще укрепи имунитета Ви, ще забави процеса на стареене, ще намали вероятността от развитие на захарен диабет и ще се погрижи за изящната Ви фигура.
Червено грозде за здрави кръвоносни съдове
Черното грозде, което в някои свои разновидности има наситено лилаво оцветяване, е по-полезно от бялото, тъй като съдържа голямо количество от флавоноида кверцетин, който възпрепятства образуването на тромби и съсиреци. Освен удоволствието от похапването на този сладък плод, ние се предпазваме от запушване на кръвоносните съдове и така намаляваме значително риска от инфаркт (именно поради този факт е полезно и червеното вино). Също така, консумацията на грозде много добре повлиява състояние на хронична умора, емоционално изтощение и психическа преумора като следствие от продължителното влияние на стреса.
В гроздовия сок (задължително пресен!) се съдържат дезинфекциращи вещества. Ако го разредим с малко вода, ще имаме натурално лекарство за гаргара на гърлото при ангина.
Внимавайте – гроздето има висока калоричност и висок грикемичен индекс, отбелязват диетолозите. Онези от вас, които се следят калорийният прием, трябва да имат предвид, че включването на червено грозде в диетата ще добави доста калории.
Патладжани
Този зеленчук е един от „най-леките“ по съдържание на калории, вкусен е и много използван в кулинарията. Възпрепятства усвояването на лошия холестерол, нормализира водно-солевия баланс, подпомага изхвърлянето на токсините от организма. Калият, който се съдържа в патладжаните, е изключително полезен за сърцето, предотвратява задържането на течности и образуването на отоци.
Патладжаните се възприемат като имунна защита на мозъка. Насунин – антиоксидант, който се съдържа основно в патладжаните, предпазва мембраните на клетките на мозъка от въздействието на свободните радикали.
Фенолите в патладжаните имат противомикробни, противогъбични и антиракови свойства.
Боровинки
Съществува мнение, че не морковите, а именно боровинките са най-полезни за зрението. В тях се съдържа голямо количество манган, който се грижи за доброто зрение и памет. Препоръчват се и при проблеми с черния дроб и при състояния на хронична умора. За боровинките се знае много и много е написано.
Един прост съвет от нас – винаги когато можете, прекалявайте с този божествен плод!
Лилави картофи
Лилавият/червеният картоф не е зрителна измама. Това е абсолютно нов сорт, който превъзхожда обикновения картоф по съдържание на витамин С и антиоксиданти. Съдържа по-малко нишесте, заради което е и лилав на цвят. Изключително полезен е за хора страдащи от диабет и високо кръвно налягане.
Лилави моркови
Оказва се, че първоначално морковът е бил лилав на цвят. В средата на XVI век предприимчивите холандци решили да го кръстосат с жълт сорт от Африка и така се появил познатият ни днес оранжев морков.
Бетакаротинът в морковите положително повлиява зрението и умората. Също така, този естествен антиоксидант забавя процеса на стареене.
Днес, лилавият морков е рядко срещан сорт, но връща позагубената си слава, защото съдържа изключително много полезни вещества и витамини, които са идеална профилактика срещу сърдечносъдови и онкологични заболявания.
И още нещо…
В лилавите плодове и зеленчуци се съдържат органичните био-съединения антоцианин и фенолик, допринасящи за здравето на пикочните пътища, мозъчната функция, паметта, намаляват нивата на стрес и възпрепятстват развитието на някои видове рак.
Любителите на лилавите храни по-рядко се оплакват от високо кръвно. И най-важно, редовната консумация на тези продукти намалява вероятността от инфаркт.
Ето и още някои храни с цвят лилав, които може да добавяте към менюто си, които имат изключителни ползи за здравето: черната черница (може да различите лилавия цвят по пръстите си, когато ги ядете), смокини, червено цвекло (заедно с дръжките на листата), лилави домати – Кумато, лилав пипер, лилави аспержи, френско грозде (касис), плод бъз, лилав алабаш, ревен и салата радичо.
Е приятели, да започваме да полилавяваме от днес 🙂