Според изследване през 2016 г. в САЩ лекарските грешки се нареждат на трето място като причина за смъртни случаи след сърдечно-съдовите заболявания и рак.
Това бе съобщено от акад. Владимир Овчаров на семинар за журналисти на тема „Лекарска грешка или неблагоприятен изход от лечение?“, който се проведе в Правец.
Семинарът бе открит от д-р Асен Меджидиев, председател на Столична лекарска колегия на БЛС, която бе организатор съвместно с Факултет по обществено здраве при Медицински университет София.
Д-р Меджидиев обърна внимание на безпокойството, което будят лекарските грешки и неблагоприятният изход от лечение. Той наблегна, че терминът „грешка“ е неправилен, тъй като само съдът може да постанови вина. Но добави, че БЛС настоява да му се даде законова възможност да отнема лекарски права при нарушения.
Изказване имаше и д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС, който говори за необходимостта от доверие между лекар и пациент.
„Има изследване, че всеки мозък прави 8 грешки дневно. Лекарите взимат много решения всеки ден, нормално е да има грешки. Затова трябва да бъде създадена култура на безопасност и да се предприеме организирано обучение на лекарите въз основа на инцидентите, както и да се създадат ресурси за преценка“, заяви акад. Овчаров в своята презентация.
Според академика източниците на грешки са: човешкият фактор; нивото на знание; проблеми в системата; небрежност; комбинирани причини и недобросъвестност. Той представи и видовете медицински грешки и тяхното процентно съотношение.

„Много малко се знае за извънболничната помощ. Никой не очаква лекарят да е непогрешим. За съжаление няма истинска и реална дефиниция за лекарска грешка. Например всеки организиъм реагира индивидуално на едни и същи лекарства. Също така 20% от лекарствените дози в болницата са сбъркани“ обобщи академикът.
Причините за лекарска грешка могат да бъдат неопитност; нови процедури; 5% от болничните листа са с нечетлива информация; при спешно състояние лекарите имат ограничена информация за здравословното състояние на пациента; голям брой пациенти. Част от лекарските грешки се дължат на системата в болницата. Повечето грешки са грешки на мисленето, техническите са малка част от неправилните диагнози.
Участие в семинара взе и адв. Иван Сотиров с тема: „Правни аспекти на неблагоприятен изход от лечението“.
„Не приемам лекарската грешка като термин. Трябва да се прецизира правната уредба. В ЕС съществуват системи за отчитане на медицинските грешки. За съжаление в България няма регистър на лекарските пропуски“, заяви адв. Сотиров.
Според адвоката лекарските грешки трябва да се разгеждат в два аспекта: системна и персонална. Освен това Етичните лекарски комисии нямат правомощия по взимането на решения, свързани с правилата на добра медицински практика. Очаква се такива да бъдат въведени от Министерство на здравеопазването за всяка специалност, а етичните комисии да бъдат включени в разследването. В България се съдят лекарите, но е възможно и да се осъди лечебното заведение.
Семинарът завърши проф. Николай Габровски, зам.-председател на БЛС, който даде предложение към журналистите: „Потърсете истината. В повечето случаи лекарите са добронамерени професионалисти. И те са хора. И имам молба: не правете обобщения, ако е възможно“, призова проф. Габровски.
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...