Черимоя се отличава от останалите тропически плодове с уникалния си вкус, прекрасен аромат и атрактивен външен вид. Златната перуанска ябълка заслужава не само да бъде опитана, но и да заеме достойно място в здравословното хранене.

Черимоя е плодът на дървото Annona cherimola от семейство Annonaceae. Расте в долината на Андите над 1500 м височина от Колумбия до Перу, в Калифорния, Австралия, Южна Испания, Италия и други топли страни по света. От Средновековието черимоята е пренасяна в различни части на света и отглеждана като декоративно растение, с което са украсявали парковете, градините, дворците и домовете, заради красотата и аромата й.

Дървото достига до 10 метра височина, има дълги листа, покрити с власинки.
Плодът черимоя може да достигне до 2-3 кг, има зелено-кафява матирана кожа с грапава повърхност. Сърцевината й е с кремав цвят с черни семена, които са отровни. Вкусът й уникален – нещо средно между банан, ананас, манго и ягода. Толкова е вкусна, че я наричат „златната перуанска ябълка”.
Черимоя – хранителни качества
Черимоя е богата на витамините А, С, Е и В6, минералите калий, натрий, фосфор, калций, магнезий и други, аспарагинова и глутаминова киселина, лизин, тирозин и други полезни вещества.
Внимание: Семената на Черимоята не са подходящи за консумация.


Хранителни стойности в 100 г черимоя: 75 ккал, 1,6 г белтъчини, 0,7 г мазнини, 18 г въглехидрати, 3 г фибри
Как се консумира черимоя?
Кората на черимоята се обелва, разрязва се и се отстраняват черните семена, които са отровни. В някои южни страни дори ги използват за унищожаване на паразити, заради силното им бактерицидно действие. Може да се консумира директно или да се гарнират с нея различни десерти – сладоледи, плодови салати, торти, кремове, конфитюри и т.н.

Кората на черимоята е фина, а сърцевината – много мека и нежна, не издържа дълго и трудно се транспортира. Когато кората й започне да пожълтява и омекне, тогава е узряла. Естествено узрялата черимоя на дървото е много по-вкусна от откъсната зелена и узряла изкуствено. Много рядко може да бъде намерена и в българската търговска мрежа.
Източник и снимки Розали
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...