Есенната реколта е разнообразна от плодове и зеленчуци
19.09.2023Есенната реколта от плодове и зеленчуци е от месец септември до ноември. През този сезон има разнообразна, здравословна , вкусна и любима храна.
Защо е полезно да избереш сезонни плодове и зеленчуци? Знаеш ли какви са предимства и ползите при тяхното консумиране?
Ябълките
Ябълките са любим плод. Ябълките са богати на захари – захароза – 2.2%, фруктоза – 6.8%, глюкоза – 2.7%. Този плод помага за борба с инфекции и алергиите. Има добър ефект върху кожата и я подмладява. Ябълките има значително количество лимонена и ябълчна киселина, флавоноиди, витамите ( В, С, Е, Р и РР), минерали – калий и бор.
Тиква – оранжена и вкусна
Тиквата – съдържа много плодова захар (10%), витамин С (10%) високо съдържание на антиоксиданти, бета-каротен и фолиева киселина. Тиквените семки са богати на омега-3 мастни киселини и цинк. Тиквата овлажнява кожата и я предпазва от инфекции.
Тиквата притежава диетични свойства има ниска калоричност, препоръчва се при бъбрични сърдечносъдови заболявания.
Интересно е, че в 100 г тиквени семки се съдържа 46.1% от дневната нужда на организма от магнезий. Семките са богати на витамини, минерали, протеини. Минералите, които се съдържат в тиквените семки са мед, фосфор, желязо, цинк и мед. Те облекчават симптомите при аденома, възпаление на простата – честа болка или уриниране.
Дюлята – есенна витаминна бомба
Дюлята съдържа витамини А, С, Е, В1, В2, В6 и РР. Семената на дюлята съдържа мед, калий, калций, фруктоза, глюкоза, фосфор и мед. В 100гр дюля има 57 ccal.
Круши – чудесен източник на фибри.
В средно голяма круша има забележително съдържание на фибри, а то е около 4-6 грама. Крушите съдържат високи нива на минерала бор, който помага на тялото да запазва калция.
Червените боровинки – вкусни, сочни и супер здравословни
Червената боровинка, кокоз ( Vaccinium vitis-idaea) е вечнозелено храстче, високо около 30 см. Може да видите този горски храст по скалните поляни и иголистните гори в Средна и Западна Стара планина, Рила, Средна гора, Витоша, Западни и Средни Родопи, Беласица, Пирин и Лозенска планина. Боровинката цъфти през месец май. В медицината се използват листата, които се използват преди цъфтежа.
Червените боровинки са нискокалорични, богати на антоцианини – антиоксиданти, които укрепват сърцето. Предпазват от стомашни заболявания и уринарни инфекции.
Снимка dreamstime.com
Карфиол
Карфиолът е кръстоцветен зеленчук. Той има много от витамините на В-комплекс (В1, В2, В3, В6 и фолиевата киселина), С, К и Е. Съдържа в себе си от 6 – 8 % сухо вещество, 2 – 4 % захари и белтъци.
Този зеленчук е един от най-големите източници на растителни протеини.
Патладжан
Една порция печени патладжани на скара или на фурна съдържа 24 килокалории, така че можете да се наслаждавате на вкусния зеленчук без ограничения.
Чесън – природното лекарство
Чесън съдържа алицин – това е химикал, който се бори с всякакви вируси и бактерии.
В 18 гр чесън (около 6 скилидки) се съдържат 15% от препоръчителната дневна доза манган, 13% витамин В, 6, 7% витамин С, 6% мед, 5% селен, 4% фосфор, 3% калций, 3% витамин В-1.
Знаеш ли, че чесъна подобрява настроението и също така намалява нивото на „лошия“ холестерол в кръвта.
Хубаво е да се внимава при избора на чесън, защото на пазара ни има китайски, в който се открива високо съдържание на пестициди и химикали.
Морковът – свежият корен
Този оранжев полезен зеленчук, а именно морковът, е познат, че действа добре на очите и кожата.
Ценни витамини от група В съдържа в себе си оранжевия есенен приятел, а именно фолиева киселина и биофлавоноиди, които подпомагат дишането на клетките. В хранителното съдържание на този зеленчук са витамините Е, D и К, както и етерични масла, магнезий, желязо, и фосфор.
Морковите са богати на алфа и бета каротин. Важно е да знаеш, че колкото по-оранжев цвят има корена, толкова бета коретина е по-висок.
Джинджифил – храната за есента
Джинджифил е храна за есента, тъй като дава много топлина. Независимо как го приемате този корен има много предимства – пиете като чай, на туршия или суров. Джинджифилът помага за много неща – при кашлица, настинка или болки в гърлото, стомашни проблеми, повръщане и алергии.
Нарът -ценен есенен плод
Нарът е един от най-ценните и полезни плодове на есента. Консумирането на този вкусен плод може да е под формата на пресен сок, да добавяте към ястия или салати. Наслаждавайки се на вкуса му, така приемате в добри добри количества желязо, витамини B6 и C. Във вътрешността му се съхраняват десетки розови, червени или винени зърна, които са сочни семена. Зърната на нара се ядливи, сладки и леко кисели на вкус.
Нарът се определя като лекарство и антибиотик, които подсилва имунната система.
Сокът от нар е приятен на вкус и полезен, защото в една чаша сок се съдържа около 40% дневна доза за организма витамин С.
Сокът съдържа фосфор, желязо, калций, натрий, магнезий. Нарът помага в кръвообръщанието и намалява холестерола.
Цвеклото с красиви лилаво-розови цветове
Цвеклото е титанът сред здравословните храни, то е красивите лилаво-розови цветове. То е богато на флавоноиди, които функционират като антиоксиданти. В цвеклото има два антиоксиданти със силни противовъзпалителни свойства – бетанин и вулгаксантин.
Цвеклото има много хранителна стойност, богато е на калций, витамини А и С, желязо, манган и фолиева киселина.
Снимки pixabay.com