Есенната реколта от плодове и зеленчуци е от месец септември до ноември. През този сезон има разнообразна, здравословна , вкусна и любима храна.
Защо е полезно да избереш сезонни плодове и зеленчуци? Знаеш ли какви са предимства и ползите при тяхното консумиране?
Ябълките
Ябълките са любим плод. Ябълките са богати на захари – захароза – 2.2%, фруктоза – 6.8%, глюкоза – 2.7%. Този плод помага за борба с инфекции и алергиите. Има добър ефект върху кожата и я подмладява. Ябълките има значително количество лимонена и ябълчна киселина, флавоноиди, витамите ( В, С, Е, Р и РР), минерали – калий и бор.
Тиква – оранжена и вкусна
Тиквата – съдържа много плодова захар (10%), витамин С (10%) високо съдържание на антиоксиданти, бета-каротен и фолиева киселина. Тиквените семки са богати на омега-3 мастни киселини и цинк. Тиквата овлажнява кожата и я предпазва от инфекции.
Тиквата притежава диетични свойства има ниска калоричност, препоръчва се при бъбрични сърдечносъдови заболявания.
Интересно е, че в 100 г тиквени семки се съдържа 46.1% от дневната нужда на организма от магнезий. Семките са богати на витамини, минерали, протеини. Минералите, които се съдържат в тиквените семки са мед, фосфор, желязо, цинк и мед. Те облекчават симптомите при аденома, възпаление на простата – честа болка или уриниране.
Дюлята – есенна витаминна бомба
Дюлята съдържа витамини А, С, Е, В1, В2, В6 и РР. Семената на дюлята съдържа мед, калий, калций, фруктоза, глюкоза, фосфор и мед. В 100гр дюля има 57 ccal.
Круши – чудесен източник на фибри.
В средно голяма круша има забележително съдържание на фибри, а то е около 4-6 грама. Крушите съдържат високи нива на минерала бор, който помага на тялото да запазва калция.
Червените боровинки – вкусни, сочни и супер здравословни
Червената боровинка, кокоз ( Vaccinium vitis-idaea) е вечнозелено храстче, високо около 30 см. Може да видите този горски храст по скалните поляни и иголистните гори в Средна и Западна Стара планина, Рила, Средна гора, Витоша, Западни и Средни Родопи, Беласица, Пирин и Лозенска планина. Боровинката цъфти през месец май. В медицината се използват листата, които се използват преди цъфтежа.
Червените боровинки са нискокалорични, богати на антоцианини – антиоксиданти, които укрепват сърцето. Предпазват от стомашни заболявания и уринарни инфекции.
Снимка dreamstime.com
Карфиол
Карфиолът е кръстоцветен зеленчук. Той има много от витамините на В-комплекс (В1, В2, В3, В6 и фолиевата киселина), С, К и Е. Съдържа в себе си от 6 – 8 % сухо вещество, 2 – 4 % захари и белтъци.
Този зеленчук е един от най-големите източници на растителни протеини.
Патладжан
Една порция печени патладжани на скара или на фурна съдържа 24 килокалории, така че можете да се наслаждавате на вкусния зеленчук без ограничения.
Чесън – природното лекарство
Чесън съдържа алицин – това е химикал, който се бори с всякакви вируси и бактерии.
В 18 гр чесън (около 6 скилидки) се съдържат 15% от препоръчителната дневна доза манган, 13% витамин В, 6, 7% витамин С, 6% мед, 5% селен, 4% фосфор, 3% калций, 3% витамин В-1.
Знаеш ли, че чесъна подобрява настроението и също така намалява нивото на „лошия“ холестерол в кръвта.
Хубаво е да се внимава при избора на чесън, защото на пазара ни има китайски, в който се открива високо съдържание на пестициди и химикали.
Морковът – свежият корен
Този оранжев полезен зеленчук, а именно морковът, е познат, че действа добре на очите и кожата.
Ценни витамини от група В съдържа в себе си оранжевия есенен приятел, а именно фолиева киселина и биофлавоноиди, които подпомагат дишането на клетките. В хранителното съдържание на този зеленчук са витамините Е, D и К, както и етерични масла, магнезий, желязо, и фосфор.
Морковите са богати на алфа и бета каротин. Важно е да знаеш, че колкото по-оранжев цвят има корена, толкова бета коретина е по-висок.
Джинджифил – храната за есента
Джинджифил е храна за есента, тъй като дава много топлина. Независимо как го приемате този корен има много предимства – пиете като чай, на туршия или суров. Джинджифилът помага за много неща – при кашлица, настинка или болки в гърлото, стомашни проблеми, повръщане и алергии.
Нарът -ценен есенен плод
Нарът е един от най-ценните и полезни плодове на есента. Консумирането на този вкусен плод може да е под формата на пресен сок, да добавяте към ястия или салати. Наслаждавайки се на вкуса му, така приемате в добри добри количества желязо, витамини B6 и C. Във вътрешността му се съхраняват десетки розови, червени или винени зърна, които са сочни семена. Зърната на нара се ядливи, сладки и леко кисели на вкус.
Нарът се определя като лекарство и антибиотик, които подсилва имунната система.
Сокът от нар е приятен на вкус и полезен, защото в една чаша сок се съдържа около 40% дневна доза за организма витамин С.
Сокът съдържа фосфор, желязо, калций, натрий, магнезий. Нарът помага в кръвообръщанието и намалява холестерола.
Цвеклото с красиви лилаво-розови цветове
Цвеклото е титанът сред здравословните храни, то е красивите лилаво-розови цветове. То е богато на флавоноиди, които функционират като антиоксиданти. В цвеклото има два антиоксиданти със силни противовъзпалителни свойства – бетанин и вулгаксантин.
Цвеклото има много хранителна стойност, богато е на калций, витамини А и С, желязо, манган и фолиева киселина.
Снимки pixabay.com
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...