Лутеинът е каротеноид, който за разлика от алфа и бета каротина не се счита за провитамин А, тъй като в организма не се превръща в ретинол.
Той служи като пигмент за поглъщане на светлината и защитава организма от вредните слънчеви лъчи и от свободните радикали. Според статистически данни около 75% от хората имат недостиг на лутеин. Този каротеноид трябва да се набави с храна, защото организмът не може да си го произвежда самостоятелно.
Дефицит на лутеин се наблюдава основно при пушачите и хората със светли очи. Лекарите споделят, че за да се намали рискът от появата на катаракта трябва да се приема на ден минимум 6 милиграма от съставката. А хората, при които има някакво увреждане на зрението и очите трябва да увеличат приеманата доза до 20- 40 милиграма на ден.
Лутеинът има силна антиоксиданта дейност, като в качеството си на антиоксидант той защитава клетките в тялото от вредните свободни радикали. Освен това каратеноидът подобрява здравето на очите.
Те представляват хранилища за съхранение на каротеноидите в организма.
Хроничният недостатък на лутеин увеличава риска от появата на сърдечно-съдови и хронични заболявания. За разлика от бета-каротина, лутеинът се усвоява около 5 пъти по-добре от тъканите. Това вещество е много чувствително спрямо висока температура при готвене и може да редуцира качествата си при неправилно съхранение.
При продължително готвене на храни, които съдържат лутеин, неговото съдържание се намалява значително. Лутеинът представлява мастноразтворимо съединение, което изисква наличието на диетични мазнини, за да може да бъде правилно усвоен в храносмилателния тракт, така както сходния му като характеристики витамин А. Употребата на лекарства, които понижават холестерола, води до намаляване на лутеина в тялото.
Източник Edna.bg
-
Снимка Pixabay
Яйца
♦ 191 микрограма лутеин в 1 яйце
-
Снимка Pixabay
Домати
♦ 221 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Pixabay
Моркови
♦ 1072 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Pixabay
Броколи
♦ 1685 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Pixabay
Маруля
♦ 2589 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Rozali
Тиква
♦ 2756 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Thinkstock
Ряпа
♦ 12 154 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Thinkstock
Спанак
♦ 20 350 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Thinkstock
Кейл
♦ съдържа 23 720 микрограма лутеин в 1 чаша
-
Снимка Thinkstock
Артишок
♦ 780 микрограма лутеин в 1 чаша
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...