Вегетарианците отдавна са запознати с заместителите на месото – включително „месни“ банички, направени от соя или „хрупкаво пиле“, което всъщност е растителен протеин.
Интересно е нали?
В наши дни напредъкът в технологиите не се ограничава само до умните телефони или уреди. Хранителните технологии са все по-голям бизнес, което означава, че отглежданото в лаборатория месо може скоро да се насочи към чинията.
Според доклад на Bloomberg от декември 2020 г. лабораторното месо се приближава до рафтовете на супермаркетите.
Но лошо ли е отгледаното в лаборатории месо и какъв е вкусът на отгледаното в лаборатория месо?
Нека да разгледаме потенциалните плюсове и минуси на нарастването на изкуственото месо.
Какво е лабораторно отгледано месо?
Традиционно получаването на месо означава отглеждане на животно, изпращането му в кладница и след това опаковането на месото за продажба.
И така, от какво е направено отглежданото в лаборатории месо?
Направеното по изкуствен начин месо също известно още като „месо без клане“, „чисто месо“ или „култивирано месо“, то е от стволовите клетки от мускулната тъкан на животното – известни като животни донори – са комбиниран със серум.
Клетките се хранят със захар и соли, подвеждайки ги да мислят, че все още са в животно – по този начин те растат.
С течение на времето мускулните стволови клетки започват да се трансформират, тъй като се укрепват, разширяват и узряват в мускулни влакна. В крайна сметка, когато достатъчно от тези влакна се комбинират, имате парче месо.
След това може да се добави мастна тъкан, за да се придаде на месото вкус, по-съобразен с традиционното месо. Тогава, здравей вечеря.
И така могат ли вегетарианците да ядат лабораторно отгледано месо? Тъй като отглежданото в лаборатории месо все още изисква животински продукти, то не се счита за веганско или вегетарианско.
За момента ядещите на растителна основа все още трябва да изберат соя, тофу и други заместители на месото.
Изкуственото месо използва животински стволови клетки от истински животински мускули, за да отглежда месо в лаборатория.
Любителите на чистото месо казват, че производството на месо по този начин ще помогне да се намали количеството вода и храна, необходими за хранене на добитъка. В момента обаче съставките, необходими за отглежданото в лаборатории месо, все още убиват животните.
Отглежданото в лаборатории месо все още е твърде скъпо, за да се произвежда масово, но е вероятно това да се промени през следващите пет години или поне, когато станат налични жизнеспособни алтернативи на животински серуми.
Снимка Pinrest
Източник Dr. Axe
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...