Пет групи храни, които да избягвате

Пет групи храни, които да избягвате

15.03.2020 0 By За теб

Опитвате се да отслабнете, но няма никакъв резултат? Тренирате, макар и малко, внимавате какво ядете и сте забравили за кола и фаст фууд.

И все пак сте в застой и кантарът не помръдва. Реално храната е 80% от успеваемостта на една диета, а някои хранителни комбинации, дори и привидно здравословни, могат да ви саботират. 

Ето кои са храните, които трябва да избягвате, за да се увенчаят с успех усилията ви. 

Храни, съдържащи захар

От само себе си се разбира, че когато се опитвате да отслабнете, трябва да избягвате богатите на захар бонбони, десерти, напитки и т.н. Но наред с това трябва да внимавате и за скритите захари.

Захарта се крие в зърнени храни, хляб, гранола барове, сокове, енергийни и спортни напитки, подсладено кисело мляко, печени изделия, подправки и салатни дресинги, сушени плодове и други.

Тези захарни храни не само ще забавят загубата на тегло, но могат да ви направят по-гладни, по-уморени, разконцентрирани, могат да отслабят имунната система и дори да увеличат риска от диабет.

За да избегнете консумирането на скрити захари, не забравяйте да четете етикетите и научете всички скрити псевдоними на захарта, включително фруктоза, глюкоза, сироп от кафяв ориз, царевичен сироп, малтодекстрин.

Преработените храни

Изключително преработените храни са една от основните причини за натрупването на тегло. Това са продукти с ГМО, изкуствени подсладители, преработени соеви продукти, растителните масла (като рапично и слънчогледово) и нискокачествено месо.

Тези химикали, антибиотици и добавки създават хормонални дисбаланси, които ще противодействат на усилията за загуба на тегло. Затова изключете опаковани и консервирани стоки за сметка на пресни и органични плодове и зеленчуци.

Глутен

При много хора, дори да нямат непоносимост към глутен, той може да доведе до дискомфорт и възпаление, сочат редица изследвания. За да тествате чувствителността си към обикновените алергени, опитайте да ги елиминиране.

Спрете глутена (и други подозрителни храни) в продължение на три седмици. След това повторно въвеждайте храните една по една, ядете ги ежедневно за около 1-2 седмици и запишете симптомите.

Избягването на глутена може да бъде трудно, но има много здравословни и безглутенови брашна, включително бадемово, кокосово и овесено.

Млечни продукти

Млечните, подобно на глутена, са обикновен хранителен алерген, който причинява възпаление. И в крайна сметка, възпалението е основната причина за повечето заболявания, включително наддаване на тегло и затлъстяване.

Освен това, ако имате непоносимост към лактоза или алергия към мляко, млечните продукти могат да причинят симптоми, като подуване на корема или проблеми с храносмилането.

Елиминирането на млечните продукти от вашата диета може да ви помогне да определите дали имате чувствителност към кравето мляко. По време на елиминационната фаза пийте кокосово или бадемово мляко и консумирайте овче или козе сирене, които не са толкова обременени с антибиотици.

Нискомаслени продукти

Мазнините са получили лоша слава, но яденето на здравословни мазнини, като авокадо, кокосово масло, гхи, необработено маслиново масло и други източници на омега-3 мастни киселини, всъщност може да ви помогне да отслабнете.

Изследванията дори доказват, че хората, пазещи диета с високо съдържание на мазнини, изгарят повече калории от тези с ниско съдържание на мазнини.

Всъщност, кетогенната диета – с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини, добива все по-голяма популярност през последните години. Кето диетата работи поради елиминирането на глюкозата (захарта), която нашите органи обикновено използват за енергия.

Човешкото тяло не може да произвежда глюкоза самостоятелно и ние разполагаме с такава само около 24 часа. Така, след като глюкозата вече не е достъпна от храната, започваме да изгаряме съхраняваните мазнини за енергия.

Кето диетата се стреми към съотношение от около 40 процента мазнини, 30 процента протеини и 30 процента въглехидрати, но тези цифри варират, в зависимост от вашите цели и текущото ви здравословно състояние.

Източник Profit.bg