Днес, 20 юли, е Илинден. Не се работи и не се ходи на плаж

0
Сподели

Илинден е известен също като денят на свети пророк Илия, е един от значимите християнски празници, честван на 20 юли в Православната църква и на 2 август в Старостилната църква. Този празник има дълбоки корени и богат културен и исторически контекст, особено в България и Македония.

Свети пророк Илия е един от най-важните пророци в Стария завет, известен със своите чудеса и борбата си срещу езичеството. Легендата разказва, че той бил взет на небето в огнена колесница, което подчертава неговата святост и близост до Бога. На този ден, вярващите посещават църкви и манастири, посветени на светеца, където се отслужват тържествени литургии и водосвети.

Той живял около 900 г. пр. Христа и бил родом от град Тесвия в Палестина. Когато се родил, баща му получил видение – внушителни мъже го поздравили, повили бебето с огнени пелени и го накърмили с пламък.

Какви са традициите и обичайте на Илинден?

Илинден е свързан с множество народни обичаи и вярвания. Според фолклора, свети Илия е господар на летните бури и градушки. Хората вярват, че на Илинден не трябва да се работи, за да се избегне неговия гняв и да се предпазят реколтите от природни бедствия. В някои региони се организират панаири и събори, където хората се събират, за да празнуват с музика, танци и традиционни ястия.

снимка свети пророк Илия / facebook

В Родопите, например, Илинден е свързан с култа към водата, и хората извършват ритуали за дъжд, за да гарантират плодородие и добра реколта. В други части на страната се организират процесии и народни събори с различни игри и състезания.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *