Колкото и прекрасно да е лятото, то постепенно си отива. Есента е все по-близо и скоро ще почука на вратите ни.
И тъй като през лятото пазарът е отрупан с плодове и зеленчуци, а изборът е повече от огромен, през есента това малко ще се промени. Затова е добре да сме подготвени за есенния избор и с какво е той полезен, съветват от dariknews.bg.
През предстоящия сезон ще има изключително добри продукти, които природата ни дава и е добре да се възползваме.
Цвекло – То е целогодишно, но е най-добро е все пак през есента. Цвеклото е богато на бетаин, който укрепва сърцето и черния дроб, бори се с възпаленията и поддържа нивото на холестерола в норма. Освен това съдържа „полезни“ нитрати, които подсилват притока на кръв към мозъка и намаляват риска от развитие на деменция.

Зеле – То е богато на фибри и съдържа доста вода. Зелето, включително миниатюрният му вариант, известен като брюкселско зеле, съдържа витамин А и С и има висока концентрация на борещите се с рака глюкозинолати, на които дължи и специфичния си вкус. Имайте предвид, че за да извлечете максимални ползи, трябва да го ядете сурово. Топлинната обработка, например, унищожава голяма част от полезните глюкозинолати.
Ябълки – Те съдържат флавоноиди, едни от най-мощните антиоксиданти. Борят се с инфекциите и алергиите, предпазвайки от есенните вирусите. Подобряват състоянието на кожата и подмладяват.
Червени боровинки – Те са най-добри между октомври и ноември. Те са ефективни срещу инфекции на пикочните канали, а ако се ядат пресни, забавят развитието на рак и предпазват от болести на устната кухина. Като цяло червените боровинки са пълни с антиоксиданти, а в 100 грама се съдържат над 4 грама фибри и над 13 мг витамин С.

Чесън – Това е природното лекарство. Съдържа алицин – химикал, който се бори с всякакви вируси и бактерии. Намалява нивото на „лошия“ холестерол в кръвта и предпазва от рак. Подобрява настроението.
Източник Edna.bg
Още
Лапад – дар от пролетта
Лападът (Rumex patientia) или обикновен лапад е вид многогодишно тревисто растение от семейство Лападови, растящо се в изобилие в области...
Каква е връзката между червата и мозъка?
Още Хипократ е казал, че "всички болести започват от червата". Вероятно сте използвали фразата: „Имам пеперуди в стомаха си“. И...
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи...
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или...
Наричат го „сладоледен банан“: ЦВЕТЪТ му е син, а аромата на ванилия
Когато кажем банан, в съзнанието ни е с жълт на цвят. Blue Java Banana (или Синьо Ява Банан) е сорт...
Наистина ли има тиква в тиквената консервата?
Консервираната тиква се счита за изключително важна през есента. Тиквеното пюре не е същото като консервираното, което обикновено се подслажда и...