За всички търсещи рецепта за вкусна, сочна и въздушна баница за Новогодишната вечер, в която да сложат късметите, като тази на Преслав Пенев. Приготвя се изключително лесно, не отнема много време, но определено ще оберете точки сред вашите близки и познати, с които ще споделите тази вълшебна нощ. Продукти: 1 пакет кори за баница (400 гр), 1 кофичка кисело мляко, 3.6% масленост (400 гр), 6 яйца, размер М, 220 гр сирене, краве, козе, овче (по Ваш избор) 1 ч.л. амонячна сода 80 мл слънчогледово олио *Тази рецепта е за 30 см тава https://www.youtube.com/watch?v=TvFQfQsXkd8&t=4s Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Месец: декември 2024
Каква е тайната на успеха на песента“Нова годино“ на Богдана Карадочева и Васил Найденов?
С песента „Нова годино“ всяка година българите посрещат Нова година. През 1987-а Васа Ганчева – един от най-известните тв режисьори в БНТ, поръчва песен да бъде на създадена специално за новогодишната програма на композиторът Стефан Димитров и на поетесата Маргарита Петкова, а те за един ден я създават. Така се ражда песента „Нова годино“ изпълнена от Богдана Карадочева и Васил Найденов. „За мен песента „Нова годинo“ е надежда, бъдеще. Много бих искала всички да я помнят и да осмислят, и да обичат празниците и родното си място“, сподели Богдана Карадочева. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Открит е на 31 декември 1869 г. легендарния храм на Артемида от Ефес – Джон Търтъл Ууд
Знаете ли, че само няколко часа преди началото на новата 1870 година, английският архитект, инженер и археолог-любител Джон Търтъл Ууд на 31 декември 1869 година открива легендарния храм на Артемида от Ефес. Храмът е едно от древните седем чудеса Ууд започва шест години по-рано с финансиране му е отпуснато му от Британския музей. Много упорита работа са шест години и изравяне на хиляди кубични метра пръст, в последния ден на 1869 година попада на останките от храма, заровени на повече от 6 метра под пясъците. Красивият и величествен храм на Артемида е изграден около 550 г. пр.н.е. в Ефес, на брега на Мала Азия (днес край град Селчук, Турция, на около 75 км южно от Измир). В строежа му вземат участие най-добрите майстори от древния елинистичен свят. Статуята на богинята Артемида е изработена от злато и слонова кост. Снимка Shutterstrock Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 31 декември, е Световния ден за медитацията за мир
Всяка година Световният ден на медитацията за мир се провежда на 31 декември, когато целият свят обмисля началото на новата година. Той носи обещанието да постави началото на нова ера на мирни отношения в света, като накара хората да бъдат по-внимателни към понятия като самоконтрол и личностно развитие. Общоизвестно е, че когато хората са в мир със себе си, те са по-склонни да търсят и изграждат мирни отношения в своята общност и страна. Дори в тези части на света, които са засегнати от война, медитацията може да помогне на засегнатите от насилие да преодолеят загубата си и да избегнат отрицателното влияние на събитията, случващи се около тях. Световният ден на медитацията за мир се празнува от различни нации с различни имена. През годините изследователите са провели различни проучвания, които разкриват, че медитацията има различни положителни ефекти върху нашето физическо и емоционално здраве. Отбелязването на Световния ден на медитацията за мир помогна на хората да останат позитивни, което улесни различните нации да се справят конструктивно със социалното и религиозно разнообразие. снимка Pixapay Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Каква е историята на Пенливото вино?
Вината от провинция Шампан станат известни през Средновековието. От манастирските лозя на монасите се приготвяли вина за причастия. По традиция короноването на френските владетели ставало в Реймс и шампанското се превърнало в неизменна част от тържествата около коронациите. Регионът Шампан във Франция има специфична почва, съставена от 75% варовик, който задържа влага през лятото и топлина през зимата и се осигурява благоприятни условия за развитие на лозята. Шампан е с характерен климат – континентални и океански влияния. Хълмистият релеф осигурява много слънчеви часове за лозята и ги предпазва от слани. Moët & Chandon притежава най-много лозя в региона Шампан. Екип от професионалисти се полага грижи и определя момент на беритбата на гроздето, което се обира ръчно. *Гледка към Chateau Saran на Moet & Chandon сред лозята в Cote des Blancs южно от Еперне. Снимка © Francis Hammond Столицата на шампанското може да се нариче Еперне. На главната улица „Авеню дьо Шампан“ са разположени произведители на пенливата напитка. LVMH Moet & Chandon има красиви три сгради, които са реставрирани почти от тяхното създаване и два идентични павилиона, които посрещат гости – Le Trianon и Hotel Chandon. *Избите на Moet & Chandon формират лабиринт под френската столица на шампанското. Снимка © Francis Hammond Под земята има над 20 километра тунели с изби, които са по протежение на улиците на града. През 1858 година Южен Мерсие отваря производство на шампанско, неговото желание е искрящото вино да бъде достъпно за широк кръг от хора, защото напитката е била запазена само за елита. В избите на Mercier сенпазят фрески и статуи, които са по идея на създателя. През 1880 година са построени каменни коридори, в които отлежава шампанското под земята. . Влакът Ориент Експрес от Париж спира в Еперне и се предвижва по частната линия Mercier веднъж месечно, за да може гостите да слезнат по червен килим и са в избите, където има 15 000 бутилки. Всяка година избите са посещавани от 130 000 туристи. Днес пенливото вино е над 150 държави. *Чаша Grand Vintage Rose 2002 в Трианона на Moet&Chandon е съчетана с ягодов десерт с мента от готвача Бернар Данс Всяка бутилка Moët отлежава 30 месеца преди да се пусне в продажба.Ремюажът е когато бутилките се съхраняват в избата и се поставят под определен ъгъл с гърлото на бутилката надолу. Бутилките на Moët & Chandon постепенно се завъртат с малък градус, докато не застанат вертикално, така утайката се събира върху тапата, така се изважда по-лесно. . Бутилките с пенливата напитка на Moët & Chandon присъства на фестивала на Кан и наградите „Оскър“. Малко известно е, че славата на името е с доверието на Мадам дьо Помпадур и в от самия Наполеон, чиято кристална чаша с герб все още се пази . Цитат: „Удоволствие без шампанското е напълно изкуствена емоция.“ Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 30 декември, е денят на Сода Бикарбонат
На 30 декември отбелязваме Националния ден на содата бикарбонат, известна още като сода за хляб. Това универсално вещество с химична формула NaHCO₃ намира широко приложение в кулинарията, домакинството и дори в медицината. Содата бикарбонат е открита през 18-ти век и бързо намира приложение в различни сфери на живота. Тя е основна съставка в бакпулвера, използван за набухване на тестени изделия. Содата за хляб е незаменима в кухнята, особено при приготвянето на печива. Тя действа като набухвател, като при реакция с киселини отделя въглероден диоксид, който прави тестото пухкаво и леко. При липса на сода за хляб в рецептите, тя може да бъде заменена с бакпулвер или разбити яйчни белтъци, които също спомагат за втасването на тестото. Как да отбележим деня? Националният ден на содата бикарбонат е отлична възможност да експериментирате с нови рецепти, да почистите дома си с екологични средства или да научите повече за многобройните приложения на това вещество. Нека на 30 декември отдадем заслужено внимание на содата бикарбонат – малкото бяло прахче с безброй полезни свойства. Как да си приготвим вкусна домашна содена питка Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 27 декември, е рождения ден на Мишо Шамара
Михаил Станиславов Михайлов, известен като Мишо Шамара и Big Sha роден на 27 декември 1972 година във Варна. Той е български рапър и продуцент. Създава групата „Гумени Глави“ заедно с Валентин Генев, известен като Вальо Кита, през 1994 г. През 2014 г. разочарован от живота си в България певецът емигрира в САЩ, където се заселва в Чикаго, щата Илиноис, където работи като шофьор на камион. Синът му с артистичен псевдоним LilSha също тръгва по стъпките на баща си и развива музикалната си кариера в Америка. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 27 декември, е Националния ден на плодовите торти
В Съединените щати любителите на плодови торти, млади и големи, честват Националния ден на плодовите торти всяка година на 27 декември. Приготвен с нарязани захаросани или сушени плодове, ядки и подправки и понякога напоен с алкохол, плодовата торта е традиция за празнично подаряване на подаръци в продължение на много години. Датираща от древния Рим, една от най-ранните известни рецепти със семена от нар, кедрови ядки и стафиди, смесени в ечемична каша. Записите показват, че през Средновековието производителите са добавяли мед, подправки и консервирани плодове. Рецептите за плодови торти варират в различните държави в зависимост от наличните съставки и традиция. През 16 век кристализират две постижения, за да направят плодовите сладки по-достъпни. Първо, захарта от американските колонии става в изобилие. Второ, беше открито, че високите концентрации на захар могат да запазят плодовете. Тези две действия доведоха до излишни захаросани плодове. Следователно производството на плодови торти нараства. Обикновено американците произвеждат плодови торти, богати на плодове и ядки В Америка плодовете с поръчка по пощата започват през 1913 година. Благотворителните организации често продават търговски плодове от каталози като събитие за набиране на средства. През 1935 г. е измислен изразът „орех като плодова торта“. Фразата се появи в резултат на излишните ядки, които някои южни пекарни добавиха към плодовете си поради достъпа им до евтини ядки. Повечето масово произвеждани плодове в Америка са без алкохол. Някои традиционни рецепти включват ликьори или ракия. След това хлебопроизводителите допълват плодовата торта, като я покриват с пудра захар. Някои производители на плодови торти напоиха плодовете си с накиснато с ракия спално бельо, вярвайки, че сладкишите се подобряват с възрастта. Споделете история или рецепта за плодова торта. Или може би споделете и двете. Поканете на някого да се наслади на плодова торта с вас. Без значение как празнувате, използвайте #NationalFruitcakeDay, за да публикувате в социалните медии. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 27 декември, е денят за посещение на Зоопарка
Ако животните са вашата страст, тогава Денят на зоопарка ви дава чудесна възможност наистина да се доближите до някои от най-интригуващите и ангажиращи видове на планетата. Без значение къде живеете, обикновено не сте далеч от зоопарка, така че защо да не отидете на посещение и да разберете повече? Идеята да има екзотични животни, затворени в определена зона, за да могат другите хора да гледат или наблюдават, изобщо не е нова. Най-ранното такова заграждение, наречено „зверинец“, открито от багери в Египет и се смята, че датира от около 3500 г. пр. н. е. Израилският цар Соломон е бил известен колекционер на древни животни, както и вавилонският цар Навуходоносор и Александър Велики. Първият действителен зоопарк, създаден не за да погали егото на монарх, а по-скоро за образование и забавление, е открит в Лондон през 1828 година. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 27 Декември, кои имат имен ден?
Честит Стефановден! Това е първият мъченик и първият Боговидец, видял Христос в небесата. След него св. ап. Павел ще е следващият. Имен ден: Венчо, Венцислав/а, Запрян, Стамен/а, Стан/а, Стане, Станимир/а, Станислав/а, Станчо, Стефан/а, Стефанка, Стефания, Стефка, Стефко, Стефчо, Стоил/а, Стоилка, Стоимен, Стоичко, Стою, Стоян/а, Стоянка, Таня, Теки, Теньо, Фани, Цако, Цанка, Цанко, Цано, Цанчо, Цоко, Цона, Цонко, Цоню, Шон Стефановден е денят на Свети Стефан честващ се на третия ден след Рождество, които е 361-вия ден или 362-и през високосна година. Името Стефан означава венец. Този празник е последня празник за годината. Св. Стефан пръв мъченик (първомъченик), защото е една от първите жертви на христянската вяра.Според стари вярвания, това е деня в които се затваря кръга на старата година. От 27 декември до Йордановден тези дни по традиция ги определят като Мръсни дни – в този период жените не трябва да чистят, да перат, да мият косите си. По традиция на този ден младо семейство трябва да гостува на кумовете, кръстниците или на родителите си. На трапезата се слагат месни ястия – свинско с кисело зеле и баница. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 26 декември, е рождения ден на Ники Кънчев
Николай Кънчев e роден на 26 декември 1960 г. в Червен бряг. Той е български журналист, радио и телевизионен водещ, шоумен. По-популярен е като Ники Кънчев, водещият на телевизионните игри „Стани богат“, „Един срещу всички“ и шоуто „Биг Брадър“. Пожелаваме му здраве, щастие и успехи!
Легендата за коледната елха
В светата нощ, през която във Витлеем се родил Спасителят на света, се радвали на това събитие не само човеците, но и полските цветя и дърветата, които растели наблизо до пещерата, дето лежал Младенецът Иисус, пазен от Ангели. Най-добре успели да видят спящия Младенец три дървета, които растели пред самата пещера: величествената палма, високото клонесто маслиново дърво и простата зелена елха. Те радостно шумели с листа и нетърпеливо разговаряли помежду си: – Да идем – казала палмата на маслината – да се поклоним на Младенеца и Му поднесем нашите дарове. – Вземете и мен с вас – тихо помолила елхата. Двете горди дървета погледнали презрително на скромната си сестра. Палмата й отвърнала: – Какво? Ти си толкова бедна и окаяна! Какъв дар можеш да принесеш на Младенеца? Не виждаш ли, че имаш само остри като игли листа и дори сълзите ти са воняща смола! Бедната елха смутено замълчала, едва осмелявайки се да хвърли още едни плах поглед кьм прекрасния Младенец, Които лежал в яслите, обкръжен от златосияйна светлина. И ето, събудил се малкият Иисус. В пречистите Му нозе лежал разкошен палмов лист – дар от красивата палма и благовонно масло от маслината, което изпълвало цялата пещера с благоухание. Но очите на Богомладенеца се насочили към скромната и свенлива елха. Той ласкаво се усмихнал и протегнал ръчички към нея. Добрата елха! Тя била толкова радостна и щастлива, че навела зеленото си стъбло в смирен поклон пред малкия Господ на славата… А един от Ангелите нежно казал: Нека това да ти бъде за награда, мило зелено дърво! От днес ти си призвано да прославяш празника на Христовото Рождество с твоето вечно зелено облекло и с блестящите, подобни на звезди украшения, които човеците за вечни времена ще поставят върху тебе в тази благословена нощ. Ти ще носиш на децата радост, а на възрастните ще напомняш за златните дни на тяхното детство. О, бъди благословена. Източник: „Православно вероучение“ Снимка Pixabay
Коледа е!
Рождество Христово или Коледа се отбелязва на 25 декември и е един от големите християнски празници, на които се чества раждането на Сина Божий – Исус Христос, в провинцията Юдея, в град Витлеем. През 1968 г. Българската православна църква установява чествуването на 25 декември. В България отново е официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г. Според Речника на българския език, съставен от ИБЕ към БАН, „Коледа“ е от латинската дума calendae – „първият ден от месеца“. Други разновидности на тази дума са: Ко̀ла̀да, Колѐдна, Колѐндa. На старобългарски названието е Колѧда. Знаете ли, че … ? Всяка Коледа един милион писма се изпращат до Дядо Коледа с адрес H0H 0H0, North Pole, Canada. Коледните елхи растат в продължение на около 15 години, преди те да са готови за украсяване. В Германия са изработени първите изкуствени елхи от гъши пера. Най-високата коледна елха е 221 метровата дугласка елха, в търговски център в град Сиатъл, през 1950 г. и е включена в рекордите на Гинес. Традиционните цветове на Коледа са зелено, червено и златно. Зеленият цвят е символ на живота и прераждането; червея символизира кръвта на Христос, а златното представлява светлината. Цитат: „На Коледа стават чудеса!“ Снимка ThinkStock/Getty Images Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
В навечерието на Бъдни Вечер да си приготвим вкусна домашна содена питка
Рецептата днес е: Лесна Содена Питка За Бъдни Вечер от Преслав Пенев! Няколко трика! Продукти: 500 гр брашно + 100 гр за месене 330 мл газирана вода 40 мл олио + 10 мл за намазване 1 ч.л. сода бикарбонат 1 с.л. бакпулвер 1 ч.л. или 3 гр сол 1 ч.л. или 3 гр захар 1 с.л. ябълков оцет Рецептата ще намерите тук: Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Числата на Грабовой: Мистична техника за духовно изцеление и хармония
Числата на Григорий Грабовой представляват уникална система от числови кодове, предназначени за постигане на духовно изцеление, личностна трансформация и подобряване на жизнените обстоятелства. Тази техника, съчетаваща интуитивна математика и духовни принципи, е създадена от руския мистик и изследовател Григорий Грабовой, който претендира, че числата могат да влияят върху физическата и енергийна реалност. Кой е Григорий Грабовой? Григорий Грабовой е роден на 14 ноември 1963 г. в Казахстан. Той е известен като екстрасенс, мистик и новатор в областта на духовното изцеление. Някои го наричат „новия Распутин“, докато други го възприемат като гений, съизмерим с исторически фигури като Айнщайн, Ванга и Сай Баба. Грабовой твърди, че притежава дарбата да вижда бъдещето и да лекува тежки заболявания, което му печели световна популярност. Получава множество награди, включително медали като “Павлов” и “Петър Велики”, за принос към науката и духовните изследвания. Какво Представляват Числата на Грабовой? Числата на Грабовой са числови последователности, за които се твърди, че могат: Грабовой вярва, че душата е способна да се регенерира и лекува на клетъчно ниво, като числата действат като катализатор за тези процеси. Популярни Числови Кодове и Тяхното Значение Как се Използват Числата? Техниката на работа с числата на Грабовой включва следните подходи: Научна Обосновка и Критика Числата на Грабовой предизвикват значителен интерес, но също така и сериозни критики. Техниката не е подкрепена от научни доказателства и често се определя като псевдонаука. Докато привържениците на метода докладват за положителни резултати, скептиците го смятат за плацебо ефект. Освен това, Грабовой е бил замесен в скандали и обвинен в измами, което подкопава доверието към неговите учения. Признание и Регистрация Според някои източници числата на Грабовой са официално регистрирани в ООН и одобрени като независима дисциплина от Руското Министерство на Образованието. Те се използват като част от обучения по духовни практики и енергийно лечение. Защо Методът Продължава да Привлича Внимание? Въпреки противоречията, числата на Грабовой остават популярни. Ето някои причини за това: Предимства и Недостатъци на Числата на Грабовой Предимства: Недостатъци: Числата на Григорий Грабовой предлагат интригуващ подход за изцеление и духовна трансформация. Макар методът да е критикуван и да няма научна подкрепа, той остава популярен сред хора, търсещи алтернативни решения на житейските предизвикателства. В крайна сметка, работата с числата изисква вяра, концентрация и открито съзнание. Ако решите да опитате тази техника, е важно да я използвате отговорно и в съчетание с доказани методи за лечение и развитие. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Елените на Дядо Коледа са женски
Live Science пише, че и женският северен елен има рога. Нещо повече – мъжките хвърлят рогата си в края на годината (ноември-началото на декември), а женските – чак през пролетта. Досещате ли се какво означава това? Освен това, когато настъпи коледният период, мъжките северни елени имат по-малко от 5% телесни мазнини, след като са загубили по-голямата част от мастните си запаси по време на периода на чифтосване, който буквално изсмуква енергията им. За разлика от тях женските влизат в този период с около 50% телесни мазнини. Това ги прави много по-издръжливи, особено в условията на -43 градуса по Целзий. Следователно всички елени на Дядо Коледа са женски, защото всички картини на впряга на Добрия старец показват елените с красиви големи рога. Източник Обекти Снимки Shutterstock Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Защо празнуваме Коледа на 25 декември? Как е изглеждал празникът в миналото?
Коледа е както строго религиозен празник, така и широко разпространен комерсиален феномен. За две хилядолетия, хората по целия свят изследват традициите на Коледа, пише „Хистори”. Християните празнуват Коледа като денят, в който се е родил Божият син в Назарет. В популярната култура, на 25 декември се разменят подаръци, украсяват се коледни дръвчета, ходи се на църква и се правят големи семейни вечери. Разбира се, всички деца чакат да дойде Дядо Коледа. ПРАЗНИКЪТ В ДРЕВНОСТТА Средата на зимата от години е празник по целия свят. Векове преди раждането на Иисус, ранните европейци празнували светлината и раждането в най-тъмните дни на зимата. Много народи са се радвали на зимното слънцестоене като момент, в който най-лошото от зимата вече е минало, дните се удължавали и слънчевата светлина била повече. В Скандинавия празнували Йол от 21 декември – зимното слънцестоене. В чест на завръщането на слънцето, бащите и синовете носели вкъщи големи дървени трупи, които палели. Хората празнували докато не изгоряло напълно дървото, което можело да отнеме около 12 дни. Северняците вярвали, че всяка искра от огъня означава ново теле или прасе, което ще се роди през новата година. Краят на декември се празнувал в голяма част от Европа. По това време на годината, повечето от добитъка бил или прибран, или заклан, осигурявайки храна на стопаните си за зимата. За мнозина това време на годината била единствената възможност да хапнат прясно месо. Освен това, повечето вина и бира, направени през годината, вече били готови за консумация. В Германия почитали езическия бог Оден по това време от годината. Немците били ужасени от Оден, тъй като вярвали, че той лети през нощта, за да гледа какво прави неговият народ, и решавал кой да живее и кой не. Заради това, много хора предпочитали да си стоят вътре. САТУРНАЛИИ В Рим, където зимата не е толкова сурова, както на Скандинавския полуостров, празнували Сутарналии – празникът в чест на Сатурн, богът на земеделието. Сатурналии започвала в началото на седмицата преди зимното слънцестоене и продължавал цял месец. Това бил периодът на изобилието – храната била много, напитките били в повече и съответно общественият ред в Рим бил меко казано пренебрегван. За месец, робите ставали началници, селяните управлявали града, никой не работел, за да може всички да се присъединят към веселбата. Пак през зимата, римляните празнували Ювеналия – празникът на децата в Рим. В допълнение, по-богатите често отбелязвали 25 декември като рождения ден на Митра – богът на слънцето. Вярвало се, че Митра е бог и на новородените от скала. За някои римляни, рожденият ден на Митра бил най-страшният ден в годината. В ранните години на християнството, Великден бил основният и най-важният празник, а раждането на Иисус не се празнувало. През IV век църквата решила да обяви и рождения ден на синът Божи за празник. За съжаление в Библията не се споменавала датата (както по-късно пуританците казват, за да отхвърлят легитимността на празника). Въпреки че някои доказателства предполагат, че раждането на Иисус се е случило през пролетта, папа Юлий I избрал 25 декември. Предполага се, че църквата избрала тази дава в опит да „абсорбира” традициите на езическия фестивал Сатурналии. Първо празникът се наричал Рождество, а традициите се разпространили от Египет до Англия само за няколко десетилетия. До края на VIII век, празникът вече бил популярен и на Скандинавския полуостров. Днес гръцките и руските православни църкви празнуват Коледа 13 дни след 25 декември – Денят на Богоявление или Тримата царе. Вярва се, че на този ден, тримата мъдреци намерили Иисус в яслите. След като Коледа започнала да се празнува около зимното слънцестоене, шансовете, че новият празник ще бъде по популярен се увеличили драстично. През Средновековието християнството завладяло по-голямата част от Европа и изместило езическите обичаи. На Коледа вярващите ходели на църква, после се напивали и го превръщали в карнавал. Всяка година просяк или ученик бил коронясван за „господар на нечестивите”. Бедните ходели по къщите на богатите, търсейки храна и напитки. Ако им откажели гостоприемство, просяците си отмъщавали със зло. С годините Коледа се превърнал в денят, в който богатите можели да изплатят „дълговете” си към обществото. В началото на XVII век, вълната на религиозната реформа тотално промени начина, по който Коледа се празнувала в Европа. Когато Оливър Кромуел станал лорд-протектор на Англия през 1645г. той обещал да освободи държавата от упадък и да отмени Коледа. След обществено недоволство Чарлз II бил възстановен на трона и заедно с него се върнала и Коледа. Изселниците в Америка били дори по-големи пуритани от Кромуел и затова първоначално на новия континент Коледа не се празнувала. От 1659 до 1681 г. празникът на Коледа всъщност бил забранен в Бостън. Всеки, който демонстрирал коледния дух, бил глобяван с пет шилинга. За сметка на това, в Джеймстаун, капитан Джон Смит обявил, че всеки, който иска, може да се празнува Рождество. След американската революция, английските обичаи били забранени и Коледа не била призната официално за празник до 26 юни 1870 г. Едва в края на XIX век Коледа се появила в Америка. Американците преоткрили Коледа и я превърнали от карнавален празник до семеен ден. В наши дни: Всяка година около 30-35 милиона истински елхи се превръщат в коледни дръвчета, само в САЩ. В Америка има повече от 21 000 разсадници за коледни дръвчета. Източник debati.bg Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Коя е думата за 2024 г. според Оксфордският речник?
Brainrot – думата на 2024 година в директен превод “мозъчно гниене” има и доста близък български аналог – “затъпяване”. В случая английската дума се отнася за прекомерната хронична консумация на кратко безсмислено съдържание. Терминът „brain rot“ („мозъчно гниене“) е използван за първи път през 1854 г. от Хенри Дейвид Торо в неговата книга „Уолдън или Живот в гората“. Въпреки че изразът може да изглежда свързан със съвременния дигитален свят, неговата първоначална употреба датира от средата на 19-ти век. КОГА ЗА ПЪРВИ ПЪТ СЕ ИЗПОЛЗВА ДУМАТА ? С разширяващото се влияние на дигиталните и социалните медии, вече има нови думи, фрази и изрази в нашето всекидневие. Много думи са от новото поколение Z. Изборът на „brain rot“ като дума на годината подчертава нарастващите опасения относно влиянието на дигиталната среда върху когнитивните способности и необходимостта от осъзнато потребление на онлайн съдържание. Престрастяването към кратките видеа по 10-15 секунди до 1 минута. Най-често интернет видео и основно в TikTok, но не само. Като минимум води до по-трудна концентрация, често до пристрастяване, а като краен резултат до затъпяване. Какви според вас са възможностите да се справим с мозъчното гниене Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Как да направим коледни джинджилови сладки! Без меласа!
от Preslav Penev Продукти: Как да направим джинджилови сладки! Без меласа! Preslav Penev споделя една уникално вкусна, лесна и ароматна рецепта за джинджифилови сладки, без меласа. Супер равни и идеални за всякакъв вид декорация било то с фондан, ганаш, шоколад и т.н. 150 гр мед 100 гр бяла захар 1 ч.л. джинджифил 1 ч.л. канела 1/2 ч.л. карамфил 2 ч.л. или 10 гр сода бикарбонат 130 гр студено масло 1 яйце 500 гр брашно от Preslav Penev
5 страни, в които Коледа е забранена
В много мюсюлмански държави празнуването на Коледа е забранено поради религиозни или други причини. В някои страни, ако решите да празнувате, може дори да попаднете зад решетките. Светът е Коледа. Но това не е напълно точно. Ако сте Гринч по душа, има доста места, където по това време на годината можете да се спасите от коледната истерия. И едното е съвсем близо. Сърбия Сърбите празнуват Коледа. Но я празнуват по Юлианския календар – на 7 януари. Така че ако искате да избягате от истерията тук, можете да се спасите в съседната ни страна. А когато Коледата тук приключи, ще можете да се върнете преди истерията там да е достигнала връхната си точка. Ако все пак смятате, че и там няма да се спасите от Марая Кери, можете да изберете много по-екзотични места. В Азия например, в страни като Монголия и Тайланд, където официалната религия е будизъм, 25 декември не е нищо повече от един обикновен ден. vesti.bg Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Защо книгата е най-подходящият подарък за Коледа!
С този дух идва най-вълшебният месец в годината. Носи със себе си коледни базари, греяно вино и равносметка. Преброяваш изминалите месеци. Започваш с януари, февруари, март… Ах, колко хубаво беше на морето през август! Спомняш си за добрите постъпки, за веселите моменти. След това правиш планове и за останалите дни до края на годината. Бъдни вечер, Коледа, Нова година, някъде между тях и парти в офиса. А защо не и една разходка до планината. Отделяш дни за пазаруване. Подарък за брат ти, за майка ти, за децата… Какво да е тази година? Нека отново не е парфюм, нито пък шал, нито пък ваза. Нека е подарък с душа. Подарък, носещ свое собствено, лично послание. Защо да е книга ли? Защото е подарък, в който е заложен вкус и естетика. Носи уют и доверие, носи магия. Книгата не е обикновен подарък. Чрез нея подаряваш слово, подаряваш история, подаряваш чувство. Книгата, която подаряваш, казва: „Познавам те, слушам те, интересувам се от теб“. Когато избираш книга за подарък, винаги мислиш какво би харесал човекът, за когото ще бъде предназначена. Подбереш ли историята правилно лесно би му показал, че го познаваш, че се вслушваш в думите му и че си разбрал потребностите му. Хубаво е да знаеш, че някой някъде там те чува. Книгата е интимен подарък. Когато подариш някому своя любима книга, ти му доверяваш парченце от себе си. Ние сме това, което четем. Всяка следваща история, която научим; всяка следваща емоция, която ни погъделичка, докато преминаваме през страниците; всичко това ни превръща в тези, които сме. Учи ни на емпатия, учи ни да обичаме, учи ни да сме борбени. Променя ни и то безвъзвратно. Променя ни и ни прави по-добри. Затова и когато подаряваш своя любима книга, сякаш казваш на човека отсреща „Виж, това съм аз. Тази история ме превърна в този, който съм. Прочети я и ти, погледни през моите очи, надзърни в моята душа.“ Книгата прави Коледа магична. Празника правят историите на Андерсен за Снежната кралица, за малката кибритопродавачка и за оловния войник. Празника правят Ернст Хофман и „Лешникотрошачката“. Празника правят Чарлс Дикенс, Ебенизър Скрудж и „Коледна песен“. Тези приказки носят магията на Коледа. Съхранена е между редовете им и само чака някой жаден за вълшебства ум да разлисти страниците и да се потопи в историята. Книгата не е обикновен подарък, ала все пак можеш да го поднесеш на всекиго – деца, съпруг, родители, колега, близък приятел… Подарък, който би усмихнал всеки. Подарък, който помага. Подарък с душа. Източник: Гнездото Снимка Shutterstock Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 20 декември, се поставя началото на Коледните празници.
Игнажден е народен и християнски празник в България, който се отбелязва на 20 декември. Той е посветен на свети Игнатий Богоносец, един от първите християнски епископи и мъченици, който е живял през II век. Според поверието, на Игнажден започват и родилните мъки на Божията майка, тогава са и сбирките на коледарите. Затова той е наречен Нов ден или Млада година. С Игнажден се поставя началото на коледните празници. С него е свързан обичая полазване, предвещаващ каква ще бъде новата година. Ако първият гост е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи през цялата година. На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. #Игнажден е ден, в който се почита паметта на #Свети #Игнатий #Богоносец. Обикновено с Игнажден започват коледните празници. В Източна България на този ден е първата Коледна Вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със Зимното Слънцестоене и се смята за началото на новата Година. Нарича се още Млада Година, Нов ден, Млад Месец, Полаз или Полазовден. Какво има на трапезата и какво се спазва на Игнажден? Спазва се строг пост, защото денят е в периода на Коледния пост. На трапезата се слагат само постни ястия – варен боб, сърми, леща, орехи, мед, пшеница, тиква и хляб. На този ден, * не се дава нищо назаем и не се взима, * не се вари боб, за да не удрят градушки през лятото, * не се пере, за да не боледуват членовете на семейството, * нищо не се изнася от къщата, за да не излезе берекетът, * рано заранта се почистват комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът, за да няма бълхи през лятото, * стопанинът на къщата отива в гората, за да отсече бъдник от крушово или дъбово дърво * ако на Игнажден срещнем циганин, цяла година ще сме щастливи. Ако вали сняг, годината ще е плодородна. Времето през следващите 12 дни на декември – от 20 до 31 – показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари, 21 – през февруари и т.н. Ако времето е ясно, през април ще има суша. Ако е облачно, чака ни успешна и обилна година. Сервират се постни ястия. Раздават се питки на съседите за здраве . Игнажден слага началото на Коледните и Новогодишните празници. Според народното поверие от Игнажден денят започва да нараства, „обръща се“ към пролет и лято. Празникът е свързан със зимното слънцестоене и се смята за начало на новата година, затова е познат като Млада година, Нов месец, Млад месец, Полазник. Имен ден имат всички с имената #Пламена, #Огняна, #Игната, #Искра, #Светла, #Светослав, #Пламен, #Огнян, #Искрен, #Игнат и #Иго. Бъдете винаги щастливи, усмихнати и много здрави. Снимка Pixabay снимка Коледна звезда / Facebook
7 странни коледни и новогодишни традиции от цял свят
Коледните и новогодишните празниците са едни от малкото чествания, които успяват да обединяват целия свят в общ дух на вълшебно настроение. И ако датите в календара за Коледа и Нова година са едни и същи навсякъде по земното кълбо, то съвсем не е така по отношение на обичаите, свързани с празнуването в различните кътчета по света. Търсачката за хотели trivago.bg провери къде се честват най-интересните и странни традиции по света и ви кани на изненадващо пътуване наситено с много празнично настроение. Испания – 12 гроздови зърна за Нова година В Испания Нова година се посреща с пълна уста и мълчаливо. Според традицията, превърнала се в суеверие, точно в 12 часа на Нова година всеки трябва да изяде точно 12 гроздови зърна за късмет. Гроздовите зърна отговарят на месеците от новата година и нито едно от тях не бива да бъде пропуснато, тъй като това вещае лош късмет през месеца, на който отговаря. Аржентина – Розово бельо Ако решите да посетите Аржентина за Коледните и новогодишните празници, ще бъдете изненадани от розовото бельо окичено по витрините на почти всички магазини. Според традицията, всички неомъжени жени трябва да получат за подарък розово бельо в навечерието на Нова година. Розовият цвят символизира чистата и романтична любов, и според поверието бельото в такъв цвят носи на притежателката си късмет в намирането на идеалния мъж. В днешно време, традицията за носене на розово бельо се възприема от всички жени, независимо от години и брачен статут. Твърди се, че цветът на бельото е избран в розово, тъй като е комбинация от червено (цветът на дявола) и бяло (цветът на Господ). Мексико – „Las Posadas” „Las Posadas“ са популярни коледни фестивали провеждани от 16-ти до 24-ти декември в Мексико, Гватемала и Ел Салвадор. Празненствата честват пътуването на Дева Мария и Йосиф от Назарет до Витлеем и тяхното пренощуване по пътя в очакване на раждането на Исус. През всеки от 9-те дена на фестивалите, хората посещават своите съседи от къща на къща наподобявайки пътуването на Йосиф и Мария. По време на посещенията, се счупва традиционната коледна пинята със 7 върха символизиращи седемте смъртни грехове. Пинятата трябва да бъде счупена с пръчка, представяща мощта на Бог и с превръзка на очите, символизираща вярата. Бонбоните и сладките падащи от строшената пинята символизират подаръците и възнагражденията към хората, преборили греха. САЩ – Коледна кисела краставичка Традицията за коледната кисела краставичка се празнува в САЩ от началото на 19-ти век. Коледна играчка с формата на кисела краставичка се скрива в клоните на коледната елха на всяко семейство. Вярва се, че който първи намери играчката ще бъде късметлия през цялата следваща година. Големите магазини и молове също увличат своите клиенти и скриват по една кисела краставичка-играчка в голяма елха, като подаръците за най-добрия търсач включват ваучери за безплатно пазаруване. Най-широка разпространената история за началото на традицията произлиза от затвора Камп Съмтър по време на американската гражданска война, където редник Джон Лоуър бил пленен. Според поверието, след дълги молби, той получил от охранителя си една кисела краставичка, която го спасила от гладна смърт. След като е освободен и се връща при семейството си, той решава да скрие кисела краставичка в коледната елха като така започва традицията. Исландия – обувки на перваза и дрехи за подаръци Вечерта преди 12-ти декември, исландската традиция повелява децата да оставят едната си обувка на перваза на прозореца, като през тази вечер първият Коледен човек или „Yule Lad“ слиза от планината и идва в града. Обувката трябва да остане на перваза до Коледа, като така всеки един от 13-те Коледи човеци ще може да остави своите подаръци в дните до Бъдни вечер. Послушните деца намират в обувката си малки подаръчета и бонбони, а лошите – картофи. Друга интересна Коледна традиция в Исландия е свързана с подаряването на дрехи за Коледа. Според поверието, този, който не получи нова дреха за подарък, ще бъде изяден от голямата коледна котка, която слиза от планината в навечерието преди Коледа. Украйна – паяжина в коледната елха Интересна традиция в Украйна повелява коледните елхи да бъдат украсявани с паяжини. Според легендата, в едно бедно семейство отгледали елха за Коледа, но парите им не стигнали за коледната украса. Елхата останала без декорация в центъра на къщата и след няколко дена, паяците започнали да плетат своите паяжини по клоните ѝ. Когато децата се събудили на Коледа открили, че паяжините са се превърнали в чисто злато. Италия, Бефана В Италия на 6-ти януари традиционно се празнува Богоявление и всички деца нетърпеливо се събуждат, за да проверят какви подаръци им е оставила добродушната старица Бефана. Според поверието, Бефана е била бедна селянка, но много добросърдечна и известна с вкусните си гозби. Тримата влъхви срещат Бефана по пътя си към малкия Исус и я питат за посоката. Тя не успява да ги упъти, но в замяна им предлага да пренощуват в нейната къща и ги нагостява. В знак на благодарност, тримата влъхви я канят да дойде с тях при Божия син. Тя първоначално отказва, тъй като има много работа вкъщи, но на следващия ден променя решението си и тръгва да търси тримата влъхви и малкия Исус. За съжаление, не успява да ги намери и до ден днешен обикаля по къщите в търсене на малкото бебе. На всички добри деца, тя подарява бонбони и играчки, а на непослушните оставя въглища, лук или чесън. Източник Обекти Снимка: Shutterstock Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Дядо Коледа като рекламен продукт на Кока-Кола
Празниците идват…с това в създанието на големи и малки и култовият червен камион на Coca Cola и Дядо Коледа. Дядо Коледа е вариант да се измести празника на Санта Клаус (св. Никола) към Рождественските дни. Знаете ли, че Кока кола има съществен принос за това? Това се случва в протестантска Америка и става общоприет култ и в много Европейски държави.Coca‑Cola и добрият белобрад старец имат дълга история – близо 90 години. За първи път образът на Дядо Коледа, нарисуван от художника Хадън Съндблом, се появява в реклама на Coca‑Cola през 1931 г. във вестник Saturday Evening Post, САЩ. Православната и католическата църкви никога не са бъркали двата празника и никога не е имало изместване на мисълта за Рождество Христово! снимка Coca‑Cola Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Деня на грозния коледен пуловер
Днес се отбелязва Денят на грозния коледен пуловер. Традицията се появява през 2011 година в Съединените щати и се отбелязва всеки трети петък през декември. Тази идея започва по празниците в края на годината и днес този ден е популярен в целия свят и се се превръща в международно събитие. Под пуловер се разбира плетена блуза, която е декорирана символите на коледния дух – с еленчета, снежинки, елхички и други коледни и новогодишни символи. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Къде се съхранява най-богатата колекция от коледни картички у нас🎄🎁🎅?
В България края на XIX и началото на XX изпращането на първите коледни картички , се превръща в мода едновременно с останалата част от Европа. Красиви изображения на Коледните картички са на семейства, събрали се пред новогодишната елха и приказни герои, усмихнати коминочистачи, зимни пейзажи. Първите картички са били черно-бели, впоследствие започват да ги оцветяват. У нас първите модели за Коледни картички са изработени в Германия, а тук се добавили надписите на български език. В началото на XX век отпечатването на изцяло български език Коледни картички започва в Русе в печатницата „Модерно изкуство“. “Най-старата е с коледно послание от 2 януари 1903 г., а на нея е изобразена лодка в морето”, заяви за БНР Йорданова. Музеят в Горна Оряховица притежава най-голямата колекция коледни картички в България Първата новогодишна картичка в България е изпратена през 1882 година, а първата коледна – три години по-късно. На първата илюстрована картичка в Княжество България се записва чрез фамилията на княз Фердинанд Сакскобургготски през 1896 година по случай покръстването на престолонаследника Борис в православната вяра. През 1976 година Български пощи издават първата честитка от 1 стотинка, с образа на Дядо Мраз. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Кремообразен дресинг от чесън с джинджифил с ябълков оцет
🍳 Продукти 1 джинджифил, настърган 2 супени лъжици прясно изцеден лимонов сок 1 ч. л. ябълков оцет 1/4 чаша пречистена вода 1 ч. л. органичен суров мед 2 скилидки чесън, смлени 2 ч. л. Сос тамари 1/2 ч. л. Лют червен пипер 1/4 ч. л.. Кардамон на прах 1 супена лъжица органични конопени сърца Начин на приготвяне Източник Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 17 декември, е денят на Кленовите Сиропи
Днес 17 декември е Националния ден на кленовия сироп. Този ден е добре да си направите различни палачинки, френски тост или бисквити, покрити с масло и вкусен кленов сироп. Обикновено от ксилемовия сок на захарен клен, червен клен или черен клен се прави кленовият сироп, въпреки че не се ограничава до тези видове клен. Тези дървета, в студен климат, съхраняват нишесте в стволовете си и в корените си. През пролетта нишестето след това се превръща в захар, която се издига в сока. След това кленовите дървета се подслушват чрез пробивни дупки в стволовете им и се отделя освободеният сок. След като сокът се събере, той се обработва чрез нагряване, за да се изпари голяма част от водата, оставяйки концентрирания сироп. Кленовият сироп за първи път е събран, обработен и използван от коренното население на Северна Америка. След това практиката беше възприета от европейските заселници, които постепенно усъвършенстваха производствените методи. През 70-те години бяха направени допълнителни усъвършенствания в преработката на сироп с технологични подобрения. Фермата за производство на кленов сироп се нарича захарен храст или захарно дърво. Сокът се вари в захарна къща, която е известна още като захарна барака, захарна шатра или кабан на сукре. До 30-те години на миналия век Съединените щати водеха в производството на кленов сироп, сега Канада е най-големият производител на кленов сироп в света. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 15 декември, е рожденият ден на Виктор Николаев
Виктор Николаев е пример за журналист, който съчетава професионализъм, аналитичност и отдаденост към своята работа. Неговото присъствие в българската журналистика е от огромно значение, тъй като той задава стандарти за качествена и етична журналистика. Виктор Николаев е роден на 15 декември. Той се присъединява към NOVA през 2013 година като водещ на сутрешния блок на „Здравей, България”, след като е заемал идентична позиция в „Тази сутрин” по bTV. Сутрешният блок на „Нова телевизия“ се превръща в една от водещите платформи за актуални теми и интервюта с политици, общественици и експерти. Виктор Николаев предпочита да пази личния си живот далеч от публичното пространство. Известно е, че е семеен и има дъщеря, която е родена на този ден. Той рядко коментира семейните си дела в интервюта, като се фокусира предимно върху своята професионална дейност. Пожелаваме му здраве, щастие, любов и всичко най-хубаво. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 15 декември, е Световния ден на чая
Може би обичате, кафе и кока кола, за Международния ден на чая на 15 декември пием най-популярната напитка в света. Денят основно има за цел да повиши осведомеността относно въздействието, което търговията с чай има върху фермерите и работниците, но се отбелязва и от любителите на чая по целия свят. Знаете ли, че произходът на чая е проследен до Китай? Използван е предимно за медицински цели до 17-ти век, когато чаят пробива път до Обединеното кралство. Основните видове включват черно, зелено, бяло, билково, улонг и пуер. Докато този празник се чества от 2005 г., през 2019 г. ООН въведе нов Международен ден на чая на 21 май. Ние, разбира се, празнуваме и двете, кой не иска двоен чай? Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Кой има имен ден днес, 15 декември
На 15 декември имен ден празнуват всички, които носят името Свобода и производните му. На този ден църква чества Св. Марин. Свети Марин живеел при царуването на Карин [римски император от 282 до 283 г.] и тъй като бил от благороден произход, въпреки младата си възраст имал званието синклитик, или сенатор. Като християнин той бил хванат и принуждаван да принесе жертва на идолите. Но светият не се покорил и не изпълнил заповедта. Затова го повесили и го рязали с мечове, а после го хвърлили върху огън. След това го сложили на нагорещена решетка, после го хвърлили в кипящ котел, но по Божията благодат той останал невредим. Тогава пуснали срещу него диви лъвове и мечки, но зверовете не го докоснали. Озлоблението на езичниците против твърдия изповедник на Христовата вяра растяло и те решили насила да го заведат в идолското капище и да го накарат да принесе жертва. А той казал: – Искам да принеса жертва на боговете. Царят и приближените му много се зарадвали. Свети Марин влязъл заедно с тях в капището, обърнал се с молитва към Господ Иисус Христос и идолите паднали и се разбили. Поразен и огорчен от неочаквания обрат, царят заповядал веднага да отсекат главата на мъченика. Така светецът предал духа си на Господа, а мощите му били благочестиво погребани от богобоязнени християни. © Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите („Четьи-Минеи“) на св. Димитрий Ростовски. Източник © Actualno.com Снимка © Pixabay Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 15 декември, е рождения ден на Райна Кабаиванска
Райна Кабаиванска: Живот и творчество на великата оперна прима Райна Кабаиванска е пример за това как талантът, съчетан с труд и постоянство, може даевърне един човек в легенда. Оперната прима Кабаиванска днес е родена на 15 декември 1934 г., в град Бургас, но от дълги години живее в Италия. Символ е на професионализъм и артистична отдаденост. Райна Кабаиванска израства в семейство на интелектуалци. Баща ѝ е ветеринарен лекар, а майка ѝ – преподавателка по физика. Още от детството си тя показва изключителен талант и интерес към музиката. Завършва Държавната музикална академия в София (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“), където учи пеене при известния вокален педагог професор Христо Бръмбаров. През 1958 г. Кабаиванска заминава за Италия, където продължава обучението си, усъвършенствайки своя вокален и драматичен талант. В Италия тя намира своята втора родина и творчески пристан. Райна Кабаиванска е известна не само с красивия си глас – сопран с богат тембър и широка изразителност, но и с актьорските си умения. Тя успява да превъплъти героините си с дълбока емоция и реализъм, което я прави уникална на оперната сцена. Освен активната си сценична кариера, Райна Кабаиванска е и изключителен педагог. След оттеглянето си от активното пеене, тя посвещава времето си на преподаване и обучаване на нови поколения оперни таланти. Тя е професор в Академията „Киджана“ в Сиена и Музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена, Италия. В България тя организира ежегодни майсторски класове в Нов български университет, където работи с млади български и международни оперни певци. Тези майсторски класове не само развиват таланта на младите изпълнители, но и укрепват връзката ѝ с родината. Снимка: Raina Kabaivanska School/ Райна Кабаиванска Дебютът на Райна Кабаиванска на голямата сцена е през 1959 г. в театър „Ла Фениче“ във Венеция. Скоро след това започва да пее в най-престижните оперни театри в света, сред които Миланската „Ла Скала“, Нюйоркската „Метрополитън опера“, Кралската опера „Ковънт Гардън“ в Лондон и много други. Кабаиванска е изключително известна с изпълненията си в произведения на Джузепе Верди, Джакомо Пучини и Рихард Вагнер. Тя е считана за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Тоска в едноименната опера на Пучини. Нейният драматизъм, вокална техника и сценично присъствие правят нейните интерпретации на героини като Мими („Бохеми“), Манон Леско и Дездемона („Отело“) неподражаеми. Награди и признания Райна Кабаиванска е носител на многобройни отличия, сред които: Тя продължава да вдъхновява със своята отдаденост към изкуството и ролята си на ментор за младите певци. Благодарение на нейните усилия, редица млади оперни артисти намират пътя си към международната сцена. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Днес, 14 декември, имен ден имат всички с имената
На 14 декември по традиция се почита паметта на великите свещеномъченици Левкий, Тир и Калиник. Днес имената са свързани със снега в сезона на зимата ще трябва да почерпят за своя празник. Днес, 14 декември, имен ден имат всички с имената Снежа, Снежана, Снежка, Снежи, Снежна и Снежанка, Белослава, и Белчо и техните производни. Името Снежана означава бяла и чиста, а Белослава означава чиста слава. Празнуват и ветеринарните специалисти. Абонирай се, за нашия седмичен бюлетин.
Петък 13-ти е.
Петък 13-ти се счита за „фатална“ дата. Този ден често се свързва със суеверия и страх от нещастия. Хотелите често изпускат 13-ти етаж, някои фирми се въздържат от сключване на сделки на този ден. В световен контекст, изследователите продължават да търсят корените на суеверията около „черния петък“. Съществуват няколко теории относно този страх. Например, се твърди, че на Тайната вечеря присъствали общо 13 души, включително Исус и 12-те апостоли. Това събитие е могло да внуши суеверната вяра, че 13 души не следва да седнат заедно на маса. Освен това, някои свързват страха с факта, че Исус е разпънат именно в петък. Съществува и теория, че суеверията може да е свързана с лунно-слънчевия календар, който има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският календар и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината. Други тълкуват страха от числото 13 като произлизащ от древен скандинавски мит, в който пакостливият бог на злото и огъня, Локи, нахълтва коварно на празненството във Валхала като 13-и гост и убива бога на радостта, Балдер. Днес страхът от числото 13 продължава да съществува. Например, повече от 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж, някои летища пропускат 13-ата писта, а някои хотели нямат 13-и етаж или 13-та стая. Във Формула 1 не се използва болид с номер 13, а улиците във Флоренция нямат номер 13. В моменти на събития като 13-ти април 1970 г., експлозия на кислороден резервоар на совалка „Аполо 13“ обърка плановете за кацане на Луната и съсредоточи вниманието върху числото 13. Този ден само в САЩ се оценява, че бизнесът губи между 800 и 900 милиона долара, тъй като много хора не отиват на работа, изпитвайки страх от този ден. Доналд Доси, основател на Центъра за управление на стреса и Института по фобиите в Северна Каролина, казва, че между 17 и 21 милиона американци страдат от страх от петък 13-и. Симптомите варират от умерена тревога до тотална паника, и този страх се свързва основно с тези, които считат себе си за нещастни. Около една четвърт от анкетираните свързват числото 13 с лошия късмет. Този страх вероятно продължава да влияе на хората, особено през дни като петък 13-и. И накрая, интересен факт за бъдещето на петък 13: На 13-ти април 2029 г. е предвидено, че астероид ще премине толкова близо до Земята, че ще можем да го видим. Той ще влезе в атмосферата на Земята над Индийския океан и ще се насочи към африканския континент, преминавайки над Атлантическия океан и Америка преди да напусне атмосферата над Тихия океан. Този близък прелет може да предизвика голям интерес сред хората. Абонирай се за нашия седмичен бюлетин.
Кой естествен камък е завладял с цвета си дори Екатерина Велика?
Естествен камък или минерал, с тъмно до светло лилав цвят с находища в България и по-точно в източните Родопи е красивия Аметист (aμέθυστος).. Находища също има и в Бразилия Мексико САЩ източна Африка Индия Сибир и други. Най-големият аметист, откриван на територията на България е с размери 20 на 11 cm, край с. Тешево. Виолетовият му цвят се дължи на примесите от манган или съдържание на желязо от трета валентност Името на Аметиста има гръцки произход и се свързва с бог Дионисий – Бога на виното, опиянението, плодородието. Той е познат на римляните като Бакхус. Гърците около 1250-1300 г. кръщават лилавия кварц като Аметист значещ „не опиянен или не опияняващ“. Химичният състав е силициев диоксид SiO2. Преди 3000 години преди новата ера красивия камък е използван при бижута и печати в Мала Азия и Египет. До края на 19-ти век, преди да бъдат открити богати залежи от минерала в Южна Америка той е бил по-ценен, дори от диаманта. Лилавия Аметист е представлявал власт. Екатерина Велика е харесвала полускъпоценния камък. В Християнството аметистът е известен като „камъкът на епископите“. Аметистът има телепатични свойства неговата енергия е мощна силна и пречистваща Винаги е считан за един от най-могъщите талисмани. През всичките векове аметиста се е считал за мощен пазител от зла съдба Ако се инкрустира на аметиста изображение на луната и слънцето то това е един от най-силните амулети срещу магии и уроки и.н. В търговските дела камъкът е носил на притежателя си късмет, подпомага е в търговията и е охранявал неговото имущество. Аметистът за коя зодия е подходящ? Лилавият оттенък на Аметиста изразява умереност и спокойствие. Той е рождения камък на зодия Водолей (родените между 20-ти янyapи и 18-ти фeвpyaри), родени през студения, кратък и често неистов месец февруари. Този минерал е подходящ за всяка зодия, тъй като спада към семейството на кварца. Кварцовите кристали – Розов Кварц, Зелен Кварц, Опушен Кварц, Чист Кварц и Аметист могат да се носят от всичките дванадесет зодии, за разлика от някои други естествени камъни, които не позволяват това. Този камък помага при безсъние мигрена стрес Физическа и емоционална болка Любопитен факт е,че един от най-големите аметисти в света се намира в Лондон и по-точно националния исторически музей и тежи 343 карата. А има гигантски Аметист, който се съхранява и във Вашингтон – 1362 карата. Снимки Pixabay
Кой е цветът на 2025 година? Вдъхновен е от малките удоволствия.
Цветът на 2025 година е вдъхновен от малките удоволствия. Всеки декември месец Институтът Пантон споделя кой ще е цвета за новата година. Цвят на 2024 година. Цвят на 2023 година. Цвят на 2022 година. Цветът на 2025 година според Институтът Пантон е Mocha Mousse (мока мус), топъл нюанс на кафяво. Този цвят е избран, защото отразява нарастващия стремеж към комфорт, стабилност и връзка с природата. „Mocha Mousse“ е описан като класически и същевременно модерен, идеален за създаване на уютна и вдъхновяваща атмосфера в интериорния дизайн. Той може лесно да се съчетава с кремави, зелени, бежови и дълбоки сини тонове, за да допълва различни стилове – от минималистични до луксозни пространства. Вицепрезидентът на Pantone Лори Пресман отбеляза, че един цвят трябва да ангажира множество сетива и да кара човек да иска да потопи лъжица в него. Той е вдъхновен отчасти от „културата на малки лакомства“, нарастваща тенденция, при която хората отбелязват деня си с малки лакомства като кафе, закупено от магазина. Пресман насърчава хората да „намерят своя мока момент“. Според Ванеса Фридман от The New York Times, това е първият път в 25-годишната история на цвета на годината на Pantone, в който са избрали нюанс на кафявото, което е нещо голямо. Изборът на този нюанс също така отразява устойчивите тенденции и подчертава важността на естествените елементи в дизайна на дома, което го прави популярен за стени, мебели и аксесоари. Ако искате да го включите в дома си, използвайте го за акцентни стени, мека мебел или декоративни елементи като възглавници и килими. Този цвят обещава да бъде едновременно модерен и вечен, подхождайки на различни вкусове и предпочитания. За повече идеи и информация за този цвят можете да разгледате дизайнерски ресурси и съвети от Pantone и други цветови експерти.Снимка: iStock
Какво трябва да знаем за 2025 годината по китайския календар?
Всяка година е белязана с различно животно от китайския зодиак. И 2025 година е шестото животно от 12 годишния цикъл. Годината е символ на растеж, мъдрост, трансформация и изобилие. 2024 година беше годината на Дървения дракон. На 29 януари 2025 година започва китайската нова година на Дървената змия, която ще продължи до 16 февруари 2026. Змията ще бъде „дървесна“ и зелена, което добавя допълнителни значения към нея. Дървената Змия е символ на растеж, мъдрост, трансформация и изобилие. В китайската култура змията е свързана с късмет, хармония и динамични промени. В китайската астрология годината на Дървената Змия носи енергия на трансформация, креативност и иновации. Това насърчава хората да приемат промени и да се стремят към по-високи цели както в личен, така и в обществен план. Зодиакалните години започват и завършват на китайската Нова Година (през януари/февруари). Зодиакалният цикъл е от 12 години и е представен от дванадесет животни, всяко със своите собствени признати атрибути. Китайците вярват, че животът, личността и любовната съвместимост на човек са тясно свързани с зодиакалното животно, определено от годината му на раждане. Плъх …1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020… Вол …1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021… Тигър …1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022… Заек … 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023 … Дракон … 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024… Змия … 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025… Кон … 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026… Коза … 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027… Маймуна … 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028… Петел … 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029… Куче … 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030… Прасе … 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031 … Снимка на Дървената Змия е от Интернет Идея какво да приготвите в годината по китайския календар 2025 – на Дървената Змия Супер Вкусна Риба по Китайски! Бързо и Лесно. Много вкусна и лесно за приготвяне подходяща както за обяд, така и за вечеря, това е бюджетна рецепта за риба по китайски представена от Preslav Penev, която му е показана от Чан . Рецептата вижте ТУК.
Какво трябва да знаеш за мощната вселенска мантра „Ом“?
Мощната мантра Ом ॐ се среща във филмите, дишането при йога, свещен звук в виндуизма, будизма, джайнизма и сикхизма. В индуизма, „Ом“ се счита за началото и край на всичко, за основния звук на Вселената и за символ на Абсолютната Реалност или Брахман. Той се използва за фокусиране на ума и постигане на духовна хармония. Често се изпълнява с повторение, като се произнася постепенно и усеща всяка отделна част на звука – „А“ (аза), „У“ (укара) и „М“ (машта). В будизма, „Ом“ също се използва като мантра и се свързва със смисъла на вселената и пробуждането. Какво дава на здравето мантрата „ом“? Помага за намаляване на стреса Проучване, публикувано в International Journal of Yoga, установява, че напяването на „ом“ намалява активността в лимбичната система, частта от мозъка, свързана със стреса, емоциите, ученето и мотивацията. Чрез наблюдение на мозъчната активност с помощта на функционална машина за ядрено-магнитен резонанс изследователите стигнали до извода, че произнасянето на мантрата отпуска мозъка и намалява стреса. Друго проучване препоръчва „ом“ да се използва при лечение на депресия. Подобрява концентрацията Мантрата „ом“ подобрява концентрацията. Йогическите текстове разказват за осемте крайника или разклонения на йога. Шестият е Дхарана, санскритската дума за концентрация. При практикуването на концентрация човек може да медитира и да пее мантри, за да постигне максимално потопяване. Един йогин присъства напълно тук и сега и може да забави ума си, за да се концентрира върху един или друг предмет, или напълно да заглуши ума. Балансирайте емоциите си Ако някога се чувствате леко отпаднали, пеенето на „ом“ помага да се свържете с Аза и да балансирате емоциите си. Откривате, че докато повтаряте мантрите, умът ви започва да се избистря. Това е така, защото се концентрирате върху едно нещо: звука или вибрацията, които „ом“ излъчва. „Ом“ притежава същата честота като тази на всичко в природата, което ви позволява да се свържете с всичко живо и едновременно да погледнете навътре. Укрепва гръбначния мозък Когато произнасяте първата част на „ом“, издавайки средния звук между „аааа“ и „ууу“, вибрациите се генерират в корема, а това помага за поддържането на гръбначния ви мозък. Твърди се, че колкото по-често човек повтаря „ом“, толкова по-ефективен може да стане гръбначният му мозък. Облекчаване на стомашни проблеми Проучване от Харвард установило, че медитацията може да смекчи симптомите на синдрома на раздразненото черво (IBS) и да подобри здравето на храносмилателната система. Проучването сочи, че чрез предизвикване на реакция на релаксация, участниците показват намалени симптоми на IBS, намалена тревожност и като цяло по-добро качество на живот. Пеенето на „ом“ води до релаксираща реакция на тялото и ума, тъй като това е обичайна практика за медитация. Подобрете здравето на сърцето Множество научни трудове доказват, че медитацията подобрява здравето на сърцето. Изричането на „ом“ няколко пъти подред и редуването му с мълчание, вече е форма на медитация. Проучване, проведено през 2006 г., разглежда ефектите от трансценденталната медитация (TM), форма на медитация, при която практикуващият непрекъснато повтаря мантра. Заключението от него е, че TM може да подобри кръвното налягане и тонуса на сърдечната автономна нервна система и да намали риска от коронарна болест на сърцето. Бдителност Проучване от 2010 г. разглежда ефектите от пеенето на „ом“ върху ума. Изводът от него е, че вечната мантра води до комбинация от умствена бдителност и физиологична почивка. Помага ви да се отървете от негативизма Създава положителна вибрация в тялото, която след това привлича положителни факти и емоции в живота ви. Позволява ви да се съсредоточите върху чакрата на третото си око с визия навътре, заглушавайки „маймунския ум“. Ако установите, че често говорите негативно за себе си или не можете да спрете да мислите, опитайте да повторите „ом“ няколко пъти и вижте дали това ще ви помогне на забавите мисълта си. Няма правилен или грешен метод, когато става дума за мантрата. Всеки може да я казва както му е удобно и приятно. Понякога повтарям „ом“ няколко пъти, докато шофирам, или особено след практикуване на йога. Помага ми да успокоя ума си и да се обърна навътре, като си спомням любовта, която всички имаме в себе си. Не се страхувайте да излезете от зоната си на комфорт и да опитате и вие. Източник и Списание Осем снимка Интернет
Топ 5 зимни плодове за здраве по българските земи
Зимата е време, когато природата сякаш забавя своя ритъм, но това не означава, че трябва да се лишаваме от свежи и полезни храни, нали? По българските земи можем да открием разнообразие от зимни плодове, които не само че доставят удоволствие на небцето, но и поддържат здравето ни в студените месеци. Ето топ 5 зимни плодове, които са особено полезни: 1. Ябълки Ползи за здравето:Ябълките са истинска съкровищница от витамини, фибри и антиоксиданти. Богати на витамин C и пектин, те подпомагат имунната система и храносмилането. Ябълките съдържат полифеноли, които допринасят за здравето на сърцето. Как да ги използваме:Консумирайте ги сурови, печете ги с мед и канела или ги включвайте в компоти и сладкиши. 2. Дюли Ползи за здравето:Дюлите са известни със своето високо съдържание на фибри и антиоксиданти. Те укрепват стомаха, успокояват възпаленията и са чудесни за хора със стомашно-чревни проблеми. Съдържат танини, които подпомагат изчистването на токсините. Как да ги използваме:Дюлите са идеални за варене на сладка, сиропи или добавени към печива за аромат и вкус. 3. Райска ябълка Ползи за здравето:Райската ябълка е богата на витамин A, C и антиоксиданти като бета-каротин. Този плод укрепва зрението, имунната система и предпазва кожата от стареене. Освен това е добър източник на калий, който поддържа здравето на сърцето. Как да ги използваме:Яжте райската ябълка сурова или я добавете към салати, смутита или десерти. 4. Шипки Ползи за здравето:Шипките са една от най-богатите на витамин C храни, превъзхождайки дори цитрусите. Те помагат за укрепване на имунитета, борят се с настинки и поддържат здравето на кожата. Съдържат също и флавоноиди, които имат противовъзпалителни свойства. Как да ги използваме:Пригответе шипков чай, сироп или сладко. Чаят от шипки е особено популярен през зимата заради своята затопляща и освежаваща сила. 5. Нар Ползи за здравето:Нарът е известен като „плодът на живота“ и е изключително богат на антиоксиданти, витамин C и полифеноли. Той подобрява кръвообращението, подпомага здравето на сърцето и се бори със свободните радикали. Също така насърчава сияйна кожа през студените месеци. Как да го използваме:Консумирайте зърната директно, добавете ги в салати или ги използвайте за приготвяне на сок. Защо да изберем зимни плодове? Зимните плодове, които традиционно се намират в България, са не само вкусни, но и изключително полезни. Те ни осигуряват ценни витамини и минерали в сезон, когато организмът има нужда от допълнителна подкрепа. Освен това те са леснодостъпни, устойчиви на съхранение и могат да бъдат включени в множество рецепти. Подсигурете здравето си тази зима с даровете на природата – нека тези пет плода са неизменна част от вашето меню! снимка Pixabay
Граф Дракула….българин ли е?
Когато има истории за вампири, най-известната e за влашкия княз Влад III или познат още като граф Дракула и „Железният воевода“. . Кой е романът за Дракула? Легендите и суеверията за Граф Дракула са в основата едноименния роман на Брам Стокър ”Дракула” (1897 г.). В книгата, граф Дракула е вампир, със свръхестествени сили като левитация, телепатия, трансформация на прилеп и способност да се превръща дори и в мъгла. Живеещ в замък в Трансилвания, в Румъния и се върти около опитите на Дракула да завладее Лондон и да превърне жертвите си във вампири. Основният противник на Дракула е професор Ван Хелсинг, експерт в областта на вампиризма, и неговият екип. Защо Влад III Цепеш е наричан граф Дракула? Влад III Цепеш, управлява в княжество Влашко през 15 век, който оставя значително наследство в културата на Румъния. Той е един най-известните и мистериозни фигури в историята на тази страна, известен със своята бруталност и битки срещу турските нашественици. Син е на от брака на Влад II Дракул и принцеса Княжна от Молдова. Баща му Влад II е бил член на Орден на Дракона оттам идва и дракул. Какво казват историците за граф Дракула? Известните професори Николай Овчаров и Пламен Павлов преди няколко години казаха пред 24 часа, че са “ открити следи от обсадата на Дракула на средновековната крепост „Калето“ в Свищов през 1461 г.”, Има сведения, че баща на Влад II Дракула – Влад I Дракула, е бил от български произход. Той е бил владетел на Валахия (днешна Южна Румъния) през 1436-1442 г. и отново през 1443-1447 г. Влад I Дракула е бил наричан „Дракула“ (дръкулеа) поради това, че се опитвал да защити Валахия от османското нашествие и да запази независимостта на територията. Следователно, може да се каже, че Влад II Дракула има български корени чрез своя баща, Влад I Дракула. Къде е Замъкът на граф Дракула? Замъкът на Дракула е в Трансилвания, Румъния, която е свързана с легендата за вампира граф Дракула. Наистина има няколко замъка, които претендират за титлата на замъка Дракула, но най-известният е замъкът Бран, разположен в Брашовска област на Румъния. Името на замъка се свързва с легендите за войводата на Влашко, Влад III Цепеш, който е наричан „Дракула“. Именно той е вдъхновил Брам Стокър да създаде герой със това име за своя роман „Дракула“. Влад III Цепеш е бил известен със своята жестокост, а легендите за него са много кръвопролитни. Интересното е, че Влад III Цепеш не е живял в замъка Бран, но замъкът става популярен като място, запознато с легендата за вампира граф Дракула. Днес замъкът Бран е туристическа атракция и музей, където посетителите могат да видят различни изложби и да се запознаят с историята на замъка и легендата за Дракула. Образът на Дракула се превърна в класика в литературата и културата като цяло и се появява в много адаптации, филми, игри, медии и книги. Той също е станал и символ на Хелоуин, популярен празник в Северна Америка.
Видове масла за готвене. Ти кое използваш?
Когато избираш каква мазнина да използваш, добре е да знаеш как е полезна, дали ще е за салата, пържене или печене. Различните видовете мазнини са вкусни при нагряване, други са неподходящи за термична обработка, защото са по-вредни и развалят вкуса на ястието. В този списък ще има информация за видовете масла, начин на устойчивост на топлината и изгаряне. 1. Краве масло Кравето масло доскоро, както знаеш бе отричано заради високото съдържание на животински наситени мазнини. Маслото съдържа мастно разтворимите витамини А, D, Е и К . Линолова киселина (CLA) в състава на маслото помага за отслабване има силни противоракови свойства, а бутиратите – соли на маслената (бутанова) киселина – се борят с възпалението, подобряват здравето на червата. Маслото е с високо съдържание на наситени мазнини и много по-безопасен за готвене от растителни масла, които са склонни към окисляване и много високи в омега-6. По-добре е да се използва за готвене или добавете малко вкус към зеленчуците. Може да добавяте масло към кафето си сутрин. Важен момент: Точката на горене на кравето масло е 177°C. 2. Кокосово масло Kокосовото масло е изключително високо в наситените мазнини (маслото е около 90% наситено). Наситените мазнини на кокосовото масло са невероятно устойчиви на топлина, това го прави най-добрият избор на готвене при високи температури. Неизгаря и запазва всичките си полезни качества дори и след термичната обработка. Кокосовото масло може да се приготви всичко от месо до десерти. На пазара има два вида кокосово масло – нерафинирано и рафинирано. Маслото от кокос при много студена температура придобива твърда бяла консистенция, а на топло се втечнява напълно. Важен момент: При нагряване, нерафинираното кокосово масло започва да пуши при 170 градуса Целзий, докато рафинираното при 232 градуса. Знаеш ли? Ако ти свърши дизеловото гориво и нямаш наблизо бензиностанция, спокойно можете да сипеш няколко литра кокосово олио в резервоара! 3. Зехтин Зехтинът е маслиново масло извличано от плодовете на маслиновите дървета (Olea europaea). Видове зехтин: 1. Extra virgin olive oil – той се получава от първото студено пресоване. Неговата киселинност е ниска между 0,8% и 1%. 2. Virgin olive oil се нарича зехтинът, получен при второто студено пресоване.Този зехтин не е с лошо качество, защото при производството му не се използват никакви химикали. Този вид отстъпва на първия само по вкусови качества и по-висока киселинност (до 2%). 3. Т. нар. зехтин „лампанте“ (исп. ез.: lampante – от lámpara (лампа), защото в миналото се е използвал за горенето на лампи). 4. Olive oil е зехтин, получен от субстрата, използван при получаването на първия. В него се съдържат доста по-малко полезни вещества, представлява смесица от рефиниран зехтин със зехтин върджин или екстра върджин зехтин. 5. Pure olive oil се получава при второ студено пресоване и при него се използват химикали.[1] 6.Рафинираният зехтин представлява т. нар. лампанте, който е преминал през процеса на пречистване чрез дестилация при висока температура и химически продукти, които спомагат за намалянето на киселинността и отнемането на лошата миризма и вкус. 4.Масло от авокадо Маслото от авокадо е чрез студено пресоване на месестата част, и не позволява загубата на хранителни вещества от плода и качествата му се пренасят в отделеното масло. Маслото от авокадо има разнообразно приложение – овкусяване на салати, за приготвяне на маринати, при задушаване на зеленчуци и масло, както и при пържене или паниране. Вкусът му е деликатен и може да бъде използва за гарниране на студена супа , домашна пица или препечени филийки. Ключов момент: За 250 мл са необходими между 15 и 18 плода. Авокадовото масло е с една от най-високите точки на димене сред растителните мазнини 249°С и придава дискретен ядков аромат на храната. 5. Свинска мас Свинската мас се отделя след термична обработка и се получава от лой или сланина от прасе. Среща се в две форми – твърда (нормално състояние) и течна (при загряване). С разтопена мас се задушават зеленчуци при висока температура, пържи се месо или печене. Сравнителни характеристики на мазнини за готвене (на 100 g) Общо мазнини Наситени мазнини Мононенаситени мазнини Полинаситени мазнини Точка на задимяване Kраве масло 81 g 51 g 21 g 3 g 177 °C Kокосовото масло 100 g 86,5 до 90% 1,5 до 2% 86 mg 170 – 232 °C Зехтин 100 g 14 g 73 g 11 g 216 °C Масло от авокадо 100 g 12 g 71 g 13 g 249°C Свинска мас 100 g 39 g 45 g 11 g 188 °C Снимки pixabay.com
Шаран на фурна със зеленчуци, гъби и орехи
„Великолепно ястие, което по традиция се приготвя на Никулден, но може да поднесете и при всеки специален повод!“ Продукти шаран – 2 – 3 кг.праз – 2 бр само бялата частчервен лук – 2 главилук – 2 глави моркови – 2 бр.червени чушки – 2 бр.гъби – 200 гр.чесън – 5 – 6 скилидкиорехи – 1 к.ч. счуканидоматен концентрат – 3 – 4 с.л.олио – 1/2 ч.ч.бяло вино – 1 к.ч.захар – 1 равна с.л.солдафинов лист – 3 – 4 листенцамагданоз – 1 с.л. сухсоев сос – 2 – 3 с.л.брашно – 1 с.л. Източник: Gotvach.bg Начин на приготвяне Изчистете шарана от вътрешностите и люспите. Осолете го и го оставете около час, за да си поеме от солта. В подходяща тава нарежете лука, праза и заедно с олиото го сложете във сгорещената фурна. Измийте и нарежете морковите, чушките и гъбите и ги добавете в тавата. Гответе, докато зеленчуците омекнат. Прибавете доматеният концентрат, захарта и сложете шарана. Полейте с виното и соевият сос. Поръсете със сухия магданоз, добавете дафиновият лист, орехите и чесъна. Печете до златиста коричка. Обърнете шарана и запечете и от другата страна. Размийте брашното с малко вода и го изсипете към зеленчуковата смес. Разбъркайте и допечете 2-3 мин. Гарнирайте печената риба с лимон. Източник: Gotvach.bg