Коя е Лена Бориславова и на какво се дължи бързото ѝ управленско израстване

Сподели
 Лена Бориславова е родена на 8 октомври 1989 г. в София. Завършва Немската гимназия. През 2014 г. завършва право в Софийския университет – първа по успех. Бориславова работи в една от големите адвокатски кантори у нас – „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“ (DGKV), като преди това е работила и за „Георгиев, Тодоров и Ко“. От адвокатската ѝ визитка се вижда, че работи в сферата на конкурентното право, банково и финансово, търговско право, защита на личните данни, мерки срещу изпирането на пари и процесуално представителство и консултира международни клиенти, решили да инвестират в България.
Амбициозна и последователна, тя спечелва стипендия от „Фулбрайт“ и от Харвард и така се озовава сред малцината българи, успели да вземат престижна харвардска диплома. Завръща се у нас в средата на 2016 г. Нейните нови контакти и желанието да е активен гражданин я подреждат сред учредителите на „Да, България“.
Тя е една от трите българки в класацията „30 под 30“ на списание „Форбс“ за Европа за 2018 година. Тогава Лена Бориславова е едва на 28 години. Като важна част от работата си посочва изграждането на доверие с партньори от Германия и САЩ. Още тогава отбелязва, че в България има дефицит на квалифицирани кадри и че отговорността на завръщащите се млади е огромна: „Може би наистина да помислим как да бъдем полезни освен на себе си и на още някой“, казва тя в интервю пред BiT. Така и прави. Няколко години по-късно, вече като кандидат-депутат от „Продължаваме промяната“ Бориславова заявява: „Дълбоко вярвам, че България има нужда от своите знаещи и можещи хора, които да останат и да работят за това тук да бъде едно по-добро място за живеене за всички нас. Част съм от екипа на „Продължаваме промяната“, защото през последните 4 месеца работих с този екип и те доказаха, че могат да случат промяната. Промяната, от която имат нужда толкова много млади хора, за да останат, а други, за да се завърнат“. Описва себе си като „юрист по образование, адвокат по професия и пътешественик по душа“. През 2020 г. грабва статуетката в категорията „Млад юрист“ на Националните награди за правосъдие.
Началникът на кабинета на министър-председателя Кирил Петков е работила в Съда в Люксембург като юрист лингвист с английски и немски. Докато е студент в Харвард, Лена Бориславова е член на борда на Harvard European Law Association и на Harvard Law and Business Association. По всичко личи, че премиерът Кирил Петков ѝ има доверие и че то е заслужено.
Интересна е и нейната позиция за оставката на главния прокурор Иван Гешев и защо той трябва да си отиде: „Защото той до този момент освен да стане повод за това да бъде осъдена България в Страсбург, не виждам да е постигнал някакви невероятни резултати в борбата с организираната престъпност или с корупцията и това е диагноза, която я поставям не аз, а цялото българско общество. Когато цялото общество не е доволно от работата ти, няма нищо по-логично от това да се оттеглиш и да поемеш отговорност. По отношение на председателя на КПКОНПИ (Сотир Цацаров, предишният главен прокурор) – там сме изправени пред същата ситуация“. Че Лена Бориславова има експертен потенциал е безспорен факт. Нейните стъпки досега доказват, че когато човек има какво да предложи, когато умее да дава решения, политиката може да изглежда и по друг начин. Съпоставката с повечето лица от предишни управления, освен че е пълен контраст, не е никак в тяхна полза. Може пък наистина да е дошло времето на знаещите и можещите. И на готовите да работят за страната си млади хора.
Източник: fakti.bg
Снимка: Фейсбук