„Дезодорантите предизвикват рак“ и още 6 разбити мита около продуктите против изпотяване

„Дезодорантите предизвикват рак“ и още 6 разбити мита около продуктите против изпотяване

09.08.2021 0 By За теб
Сподели

За нещо, което използваме всеки ден, около дезодорантите има доста въпроси.

Ако и вие сте се питали кога например е най-подходящото време за нанасяне на тези продукти, каква е разликата между перспирант и дезодорант, и предизвикват ли наистина заболявания, следващата редове са за вас.

След допитване до специалисти сайтът “She Knows” разбива 7 най-разпространени мита за дезодорантите против изпотяване.

Мит 1: Най-доброто време за нанасянето им е сутрин

„Антиперспирантите са създадени, за да намаляват изпотяването под мишниците и предотвратяват неприятната миризма, а за най-добро действие препоръчвам да се нанасят вечер преди лягане“, казва Лори Койл, директор Проучване и развитие в компанията в областта на хигиената, храненето и личната грижа Unilever US. Причината е, че когато спим, метаболизмът ни се забавя и се потим по-малко, а това позволява дезодорантът да създаде по-ефективен пласт защита при подмишницата. Ако обаче се притеснявате за действието му на следващия ден, може да нанесете отново.

<p><strong>Мит 1: Най-доброто време за нанасянето им е сутрин</strong></p>

<p>„Антиперспирантите са създадени, за да намаляват изпотяването под мишниците и предотвратяват неприятната миризма, а за най-добро действие препоръчвам да се нанасят вечер преди лягане“, казва Лори Койл, директор Проучване и развитие в компанията в областта на хигиената, храненето и личната грижа Unilever US. Причината е, че когато спим, метаболизмът ни се забавя и се потим по-малко, а това позволява дезодорантът да създаде по-ефективен пласт защита при подмишницата. Ако обаче се притеснявате за действието му на следващия ден, може да нанесете отново.</p>
Снимка: iStock

Мит 2: Антиперспиранти и дезодоранти са едно и също

Често двете думи се използват като синоними, но между тях има ключова разлика. Дезодорантите намаляват развитието на бактерии и контролират миризмата (тъй като бактериите са тези, заради които потта мирише – без тях тя няма мирис). Повечето дезодоранти имат антисептичен агент, за да унищожават бактериите.

За разлика от дезодорантите, които позволяват свободното отделяне на пот, антиперспирантите са разработени да блокират порите и предотвратяват потенето. Обикновено съдържат алуминиеви или цинкови соли.

За тези от вас, които не се потят обилно, а само искат да прикрият евентуална миризма, е препоръчително да избират дезодоранти.

<p><strong>Мит 2: Антиперспиранти и дезодоранти са едно и също</strong></p>

<p>Често двете думи се използват като синоними, но между тях има ключова разлика. Дезодорантите намаляват развитието на бактерии Ð¸ контролират миризмата (тъй като бактериите са тези, заради които потта мирише – без тях тя няма мирис). Повечето дезодоранти имат антисептичен агент, за да унищожават бактериите.</p>

<p>За разлика от дезодорантите, които позволяват свободното отделяне на пот, антиперспирантите са разработени да блокират порите и предотвратяват потенето. Обикновено съдържат алуминиеви или цинкови соли.</p>

<p>За тези от вас, които не се потят обилно, а само искат да прикрият евентуална миризма, е препоръчително да избират дезодоранти.</p>
Снимка: iStock

Мит 3: Антиперспирантите могат да предизвикат рак

По темата са направени множество изследвания, но връзката между тези продукти и заболяването не е открита. Експертите в областта, включително тези от Американското раково дружество, твърдят, че няма убедителни научни доказателства за увеличавне на риска от рак на гърдата с употребата на дезодоранти и антиперспиранти.

Мит 4: Дезодорантите са свързани с болестта на Алцхаймер

Позицията на Агенцията за контрол на храните и лекарствата (САЩ) и Европесйкият научен комитет за безопасност на потребителя е, че алуминият в съдържанието на дезодоранти и антиперспиранти не повишава риска от развиване на Алцхаймер. За разлика от липсата на научно доказана връзка между тази съставка и заболяването, има доказателства, че тези продукти са безопасни за ежедневна употреба.

<p><strong>Мит 5: Антиперспирантите не позволяват на тялото да освобождава токсини</strong></p>

<p>Това е често разпространен мит. Органите, които обаче отделят токсини, са бъбреците и черният дроб. Така пречистването става чрез урината, докато подмишниците не са мястото, през което минава биологичният път за изхвърляне на токсини.</p>
Снимка: iStock

Мит 5: Антиперспирантите не позволяват на тялото да освобождава токсини

Това е често разпространен мит. Органите, които обаче отделят токсини, са бъбреците и черният дроб. Така пречистването става чрез урината, докато подмишниците не са мястото, през което минава биологичният път за изхвърляне на токсини.

Мит 6: Мъжете се потят повече

„Зависи по-скоро от начина на живот и големината на тялото, отколкото пола“, казва педиатричният дерматолог д-р Мерседес Гонзалес. Съответно по-активните и едри от нас се потят повече, а проучвания показват, че има чисто индивидуални характеристики, които определят различията в потенето.

Мит 7: Нанасянето на антиперспирант върху краката може да намали изпотяването им

Те са специално създадени за прилагане върху подмишници. Затова и експерти като Лори Койл (директор Проучване и развитие в компанията в областта на хигиената, храненето и личната грижа Unilever US) не препоръчват употребата върху други части от тялото. Така че продължавайте да използвате правилните продукти върху отделните части от тялото.

Източник Edna.bg