За теб – www.zatebbg.net Новини, Езотерика, Мистика, Рожденици, Вкусни изкушения, Празници, България, Здраве и още

Хранене при сколиоза (странично изкривяване на гръбначния стълб)

Сподели

Сколиозата представлява странично изкривяване на гръбначния стълб, което може да доведе до нарушаване на работата на вътрешните органи и системи. Заболяването може да се развие във всяка една възраст, като по-застрашени са мъжете.

За лечение на проблема лекарите препоръчват цял комплекс от методи, включващи масаж, физиотерапия, лечебна физкултура, насочени към оздравяването на пациента. Особено внимание се обръща и на храненето, за да се постигне по-голяма ефективност на лечението.

Изключително важно е да се приема достатъчно количество продукти, богати на протеини, особено, ако заболелият е ученик. Точно тези вещества се разпадат на аминокиселини в организма, влияят на неговото развитие и растеж, зареждат го с енергия. Източници на белтъчини са: фъстъци, боб, грах, хайвер от есетра, извара, риба тон, сьомга, пилешко месо, заешко, говеждо, пуешко, нетлъсто агнешко.

Задължително да се консумират достатъчно плодове и зеленчуци, защото в тях има максимум витамини и полезни микроелементи.

Полезно е менюто да се разнообразява с каши (оризова, от елда, овесена, ечемичена, от грис, от просо), също с макаронени изделия, тъй като те не само са въглехидрати и дават енергия на организма, но и съдържат полезни вещества като мед, бор, желязо, магнезий и други.

Лекарите препоръчват да се увеличи консумацията на продукти, богати на витамин Е, защото те не само са антиоксиданти, но и участват във формирането на костната тъкан. Витаминът се съдържа в рибата, ядките, сушените плодове (сушените сини сливи и кайсии), спанак, облепиха, киселец, овесена каша.

При сколиоза е много важно в менюто да се включват храни-източници на витамин С (касис, шипка, чушки, цитруси, киви, облепиха, орлов нокът, различни видове зеле, ягоди. Ползата на витамина се състои във важната му роля при образуването на костната тъкан.

Витамин Д също е от голямо значение при лечението на сколиоза, защото той е отговорен за регулирането обмяната на калция и фосфора в организма и влияя благоприятно върху растежа на костната тъкан. Съдържа се в някои видове риба (скумрия, сьомга), в кокошите яйца, сметаната, кравето масло.

Морски продукти и морско зеле също е добре да се ядат, защото в тях има фосфор и полиненаситени мастни киселини, които укрепват гръбначните прешлени и подобряват работата на междупрешленните дискове.

Добре е да се приемат колкото може повече млечни продукти (извара, сирена), различни ядки, бобови култури, овесени храни и ечемик, тъй като те обогатяват организма с калций, който изпълнява важна роля във формирането на костите.

Употребата на продукти със съдържание на витамин А помага за усвояването на калция и фосфора, необходими за формирането и укрепването на костите. Източници на витамина са: моркови, пъпеши, облепиха, кайсии, жълта тиква, яйца, черен дроб (животински и на риба).

В този период организмът се нужда е и от витамини от група В, при което особено полезни са В1, В2, В6 и В12. Те не само участват в обменните процеси в организма, но и укрепва колагеновата матрица на костите. Витамини от групата се съдържат в бобовите растения, спанака, пшеничния хляб, елдата, животинския черен дроб, говеждото месо, нетлъстото свинско, орехите, картофите, растителните мазнини.

Вредни продукти при сколиоза

Не бива да се консумират много мазни, пушени, сладки и тестени храни, защото всички те водят до затлъстяване, като резултат от това – допълнително натоварване на гръбначния стълб.

Прекомерната употреба на сол и мазнини с животински произход действа неблагоприятно върху ставите и костите.

Препоръчва се да се ограничи приемът на кафе и силен черен чай – кофеинът в тях отмива калция от костите.

Алкохолът и тютюнопушенето са противопоказни при сколиоза – отравят организма с токсини.

Източник и снимка Framar.bg:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

За теб Copyright © All rights reserved.